Alkohol a jazda na rowerze

Alkohol a jazda na rowerze
Alkohol a jazda na rowerze
Opublikowano:

Przepisy dotyczące jazdy na rowerze po alkoholu znacząco zmieniły się na przestrzeni lat. Częste zmiany w prawie sprawiają, że wiele osób gubi się w gąszczu nowelizacji. Jest to szczególnie problematyczne dla tych osób, które nie są w żaden sposób związane z branżą prawną. Właśnie zastanawiasz się, co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu? Nie jesteś pewien, czy można za to stracić prawo jazdy? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu?

Regulacje dotyczące jazdy na rowerze po alkoholu znajdują się w Kodeksie wykroczeń. Tak samo, jak w przypadku prowadzenia samochodu, stosowane jest tu rozróżnienie na jazdę w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości. Dla przypomnienia, stan po użyciu alkoholu występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0.2‰ do 0.5‰. Z kolei stan nietrzeźwości ma miejsce, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0.5‰.

Za jazdę na rowerze w stanie po użyciu alkoholu ukarany zostaniesz karą grzywny lub karą aresztu. Kara grzywny może wynieść od 20 do 5000 zł, z kolei areszt w tym wypadku może wynieść od 5 do 14 dni.

Za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości ukarany zostaniesz karą grzywny nie niższą niż 50 zł (również do 5000 zł) lub karą aresztu. W tym wypadku kara aresztu może wynieść od 5 do 30 dni.

Czy za jazdę na rowerze po alkoholu możesz utracić prawo jazdy? Obecnie kodeks wykroczeń przewiduje możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, jednak innych niż pojazdy mechaniczne w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Oznacza to, że za jazdę na rowerze po alkoholu nie stracisz prawa jazdy.

Jazda rowerem Kara Utrata prawa jazdy
Po użyciu alkoholu (od od 0.2‰ do 0.5‰) Grzywna od 20 do 5000 zł lub areszt od 5 do 14 dni Nie
W stanie nietrzeźwości (powyżej 0.5‰) Grzywna od 50 do 5000 zł lub areszt od 5 do 30 dni Nie

Konsekwencje grożące za jazdę na rowerze po alkoholu są zdecydowanie mniej dotkliwe niż te, które grożą za jazdę samochodem po alkoholu. Jazda rowerem po alkoholu, zarówno w stanie po użyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości, jest jedynie wykroczeniem. W przypadku jazdy samochodem, jedynie jazda po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast jazda w stanie nietrzeźwości jest już występkiem uregulowanym w Kodeksie karnym, a nie w Kodeksie wykroczeń.

Sprawdź poziom promili zanim wsiądziesz na rower

Wiesz już, jakie konsekwencje grożą Ci za jazdę na rowerze po alkoholu. Nie są one zbyt dotkliwe, ale lepiej ich uniknąć. Z tego względu zanim zdecydujesz się na przejażdżkę rowerem sprawdź poziom promili znajdujących się w Twoim organizmie.

Poziom promili możesz w łatwy sposób sprawdzić używając do tego swojego telefonu lub innego urządzenia z dostępem do Internetu. Niemożliwe? A jednak! Kalkulator promili to aplikacja internetowa, która szacuje poziom promili znajdujących się w organizmie na podstawie wprowadzonych danych.

Wirtualny alkomat nie jest oczywiście tak dokładny, jak certyfikowane alkomaty, jednak nawet przybliżony wynik pozwoli Ci na lepszą ocenę sytuacji i zdecydowanie, czy możesz udać się na przejażdżkę rowerem bez przykrych konsekwencji, czy też nie.

Wypróbuj wirtualny alkomat już dziś i przekonaj się, jak przydatne jest to narzędzie. I to nie tylko podczas planowania rowerowych wypadów!

Dodaj swój pierwszy alkohol: