Jakie alkohole pije się w Niemczech?

Jakie alkohole pije się w Niemczech?
Jakie alkohole pije się w Niemczech?
Opublikowano:

Każdy kraj ma w sobie coś, co go wyróżnia – mogą być to zabytki, tradycja, a nawet… najpopularniejsze alkohole. To właśnie na trunkach chcemy skupić się w tym artykule. Zabierzemy Cię na wirtualną wycieczkę do Niemiec, podczas której opowiemy o alkoholach, które pije się tam najczęściej. Wspomnimy nie tylko o najbardziej charakterystycznym niemieckim trunku, ale także o innych alkoholach, których warto spróbować będąc w Niemczech. Gotowy, by wyruszyć w świat niemieckich alkoholi?

Znakiem rozpoznawczym Niemiec są „Bier und Würst”, czyli piwo i kiełbasa. Za taki obraz naszych zachodnich sąsiadów odpowiada przede wszystkim Oktoberfest. Tego święta nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Chmielne dożynki organizowane są co roku w Monachium. Zyskały one rozgłos na całym świecie, a rokrocznie odwiedza je około 6 milionów ludzi! Czy oznacza to, że w Niemczech pije się tylko piwo?

Piwo i inne niemieckie alkohole

Nie ulega wątpliwościom, że to właśnie piwo pije się w Niemczech najczęściej. Przeciętny niemiec wypija około 100 litrów piwa na rok. Wydawać by się mogło, że jest to ogromna ilość, jednak w przeliczeniu na dni to niecałe 275 ml, czyli zdecydowanie mniej niż jeden kufel piwa dziennie.

Piwo zajmuje wśród niemieckich trunków szczególne miejsce. Na tyle szczególne, że warzenie piwa zostało uregulowane w Niemieckim Prawie Czystości. Jest to dokument, który wskazuje, z jakich składników powinno składać się piwo. Do warzenia piw dolnej fermentacji możliwe jest użycie jedynie słodu, chmielu, wody i drożdży. Z kolei do warzenia piw górnej fermentacji możliwe jest również użycie innych słodów niż jęczmienny, cukru buraczanego, trzcinowego, inwertowanego lub glukozy oraz środków barwiących, które powstały z tych cukrów.

Niemieckie trunki to jednak nie tylko piwa. Wina produkowane w Niemczech pite są równie chętnie w kraju, jak i poza jego granicami. Szczególnie obfitującymi w najlepsze szczepy winogron są okolice dorzecza Mozeli, a także regiony takie jak Palatynat czy Bodenia. Najpopularniejszym niemieckim winem jest Riesling. Charakteryzuje się ono wysoką kwaskowatością i mineralnością. Przeważają w nim zwykle cytrusowe aromaty. Oprócz Rieslinga popularne są również wina takie jak Sylvaner, Pinot Blanc czy Pinot Noir. Co ciekawe, w Niemczech piwo i wino można kupić już po ukończeniu 16 roku życia.

Mówiąc o niemieckich alkoholach nie sposób pominąć ziołowo-korzennego likieru, o ciemnobrązowej barwie. Tak, to Jägermeister. W tym niezwykłym trunku o mocy 35% znajduje się aż 56 różnych składników, które razem tworzą niebywałą kompozycję docenianą nie tylko w Niemczech, ale także na całym świecie.

Na uwagę zasługuje również Korn, czyli odpowiednik polskiej wódki. Produkowany jest on z pszenicy, żyta, owsa, gryki lub jęczmienia. W niektórych odmianach tego trunku zboża są łączone. Zdarza się także, że dodawany jest słód. Korn zawiera od 32 do 38% czystego alkoholu.

Popularnymi w Niemczech alkoholami są także nalewki – szczególnie te z rokitnika lub lukrecji.

Po niemieckich alkoholach – wirtualny alkomat

Bez względu na to, na jaki niemiecki trunek się zdecydujesz, po jego wypiciu warto sprawdzić poziom promili w organizmie. Pomoże Ci w tym wirtualny alkomat. Co to właściwie jest?

Kalkulator promili to aplikacja internetowa, która oblicza szacunkowy poziom promili we krwi. Jest to nieocenione narzędzie w sytuacji, gdy nie masz dostępu do certyfikowanego alkomatu. Dzięki kalkulatorowi promili będziesz w stanie orientacyjnie ocenić swój stan po spożyciu alkoholu – w tym wypadku alkoholu rodem z Niemiec.

Wirtualny alkomat możesz mieć zawsze przy sobie – na swoim telefonie, tablecie czy laptopie. Korzystaj z aplikacji tak, jak Ci wygodnie. I to całkowicie za darmo!

Niemiecki trunek skosztowany? Czas sprawdzić poziom promili z wirtualnym alkomatem!

Dodaj swój pierwszy alkohol: