Jakie wino do mięsa?

Jakie wino do mięsa?
Jakie wino do mięsa?
Opublikowano:

Choć dobór wina w głównej mierze zależy od indywidualnych preferencji, nie bez znaczenia jest także potrawa, do której wybierany jest trunek. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie wino wybrać do mięsa. Jesteśmy przekonani, że dzięki tym kilku poradom dobierzesz idealne wino do każdej mięsnej potrawy, a przy tym zaskoczysz gości smakowym połączeniem.

Wskazówki dotyczące doboru wina uporządkowaliśmy według poszczególnych rodzajów mięs. Dzięki temu w łatwy sposób wyszukasz interesujący Cię fragment i dobierzesz odpowiednie wino do przygotowywanej przez Ciebie potrawy.

Wino, a rodzaj mięsa

Zanim przejdziemy do poszczególnych gatunków mięs, chcemy przedstawić dwie zasady, które sprawdzą się w przypadku dowolnej mięsnej potrawy. Oto one:

  • Jeśli do przyrządzenia potrawy używasz wina, na przykład jako marynaty, do posiłku podaj to samo wino lub wino bardzo do niego zbliżone.
  • Jeśli przyrządzasz regionalną potrawę, to prawdopodobnie najlepszym winem będzie te pochodzące z tego samego regionu.

Ogólna zasada dotycząca doboru wina do mięsa jest taka, że do mięs czerwonych podaje się czerwone wino, zaś do mięs białych białe wino. Bardziej szczegółowe zasady znajdziesz poniżej:

  • Wieprzowina, wołowina – do tych mięs najlepiej wybrać wytrawne wino czerwone.
  • Kurczak, indyk – w tym wypadku najlepiej sprawdzi się wino białe. Może być to zarówno wino wytrawne, jak i półwytrawne. Jeśli w daniu z kurczaka lub indyka znajdą się wyraziste dodatki, na przykład ser, można również pokusić się o podanie czerwonego wina.
  • Kaczka, gęś – najlepszym wyborem będzie wytrawne wino białe. W przypadku, gdy danie będzie podane z owocami, można zdecydować się na wino półsłodkie, a nawet słodkie.
  • Jagnięcina, cielęcina – do tych mięs sprawdzi się szczególnie wino czerwone, w lekkiej odsłonie, a nawet deserowej.
  • Dziczyzna – jest to jedno z najcięższych mięs. Z tego względu sprawdzą się tutaj wina czerwone o bogatym, mocnym smaku.

Oczywiście zasady te nie są jedynymi słusznymi. Stanowią one jedynie pewną, choć cenną, wskazówkę podczas doboru wina do mięsa. Nieodpowiednio dobrane wino może zaburzyć smak całej potrawy, nawet najlepiej przygotowanej. Z kolei dobrze dobrany trunek podkreśli walory smakowe dania i sprawi, że potrawa nabierze zupełnie innego charakteru.

Wirtualny alkomat – po obiedzie przy winie

Udało Ci się dobrać idealne wino do przygotowywanej potrawy? Świetnie! Po udanym obiedzie w towarzystwie rodziny lub znajomych, przy pysznym jedzeniu i dobrym winie, dobrze jest sprawdzić poziom promili.

Właśnie zastanawiasz się, czy posiadasz w domu certyfikowany alkomat lub jednorazowy alkotest? Niepotrzebnie. Szacunkowy poziom promili w organizmie możesz sprawdzić za pomocą swojego telefonu. I to całkowicie za darmo. Wystarczy Ci do tego wirtualny alkomat.

Czym jest wirtualny alkomat? Ujmując najprościej, jest to aplikacja internetowa. Działa ona w podobny sposób, jak kalkulator. Wystarczy, że wprowadzisz kilka danych (waga, wzrost, informacje dotyczące spożytego trunku), a specjalny algorytm oszacuje wynik w zaledwie kilka sekund.

Od teraz alkomat, a dokładniej wirtualny alkomat, możesz mieć zawsze przy sobie. Wypróbuj jego możliwości już dziś.

Dodaj swój pierwszy alkohol: