3 piwa – ile to promili?

3 piwa – ile to promili?
3 piwa – ile to promili?
Opublikowano:

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym ile promili daje wypicie 3 piw albo w jakim czasie po ich spożyciu wytrzeźwiejecie? Większość z Was zapewne nie. Taka wiedza może się jednak przydać, aby orientacyjnie ocenić swój stan po spożyciu alkoholu. Dzięki wirtualnemu alkomatowi można sprawdzić to w łatwy i szybki sposób.

W tym zestawieniu porównamy 5 różnych marek piw i ich wpływ na organizm 30-letniego mężczyzny o wzroście 185 cm i wadze 80 kg oraz 25-letniej kobiety o wzroście 165 cm i wadze 50 kg. Załóżmy także, że picie piwa rozpoczęli oni o godzinie 20, a kolejne spożywali w odstępie 20 minut, czyli o 20:20 oraz o 20:40, a każde piwo miało pojemność 500 ml.

  • Tyskie (5,2%)

Maksymalny poziom promili jak uzyskamy dla mężczyzny to 0,91. Wytrzeźwienie zajmie około 6,5 godziny od spożycia pierwszego piwa.

Kobieta uzyska zaś aż 1,75 promila, a wytrzeźwieje ponad godzinę później niż mężczyzna, czyli za około 8 godzin.

  • Lech (5,0%)

Przy wypiciu piwa o niższej zawartości alkoholu poziom promili dla mężczyzny wynosić będzie maksymalnie 0,87. Wytrzeźwieje on w około 6 godzin, kilkanaście minut wcześniej niż poprzednio.

Kobieta uzyska maksymalnie 1,67 promila, a wytrzeźwieje w około 7,5 godziny, czyli także kilkanaście minut wcześniej niż w przypadku piwa marki Tyskie.

  • Warka (5,5%)

Maksymalny poziom promili dla mężczyzny w przypadku tego piwa to 0,97. Proces trzeźwienia wydłuży się do około 7 godzin.

Dla kobiety maksymalny poziom promili to 1,86. Trzeźwość odzyska ona dopiero po około 8 godzinach.

  • Łomża jasne (5,7%)

Przy takiej zawartości alkoholu w piwie maksymalny poziom promili dla mężczyzny wyniesie 1,01. Wytrzeźwieje on natomiast w 7 godzin od spożycia pierwszego piwa.

Maksymalny poziom promili dla kobiety to aż 1,94. Proces trzeźwienia zajmie ponad 8 godzin.

  • Żubr (6,0%)

W tym przypadku mężczyzna osiągnie maksymalnie 1,07 promila, natomiast wytrzeźwieje w czasie nieco ponad 7 godzin.

Kobieta uzyska zaś maksymalnie 2,05 promila, a wytrzeźwieje w prawie 9 godzin.

Jak widać, wyniki są bardzo zróżnicowane, w szczególności jeśli chodzi o maksymalny poziom promili u obu porównywanych osób. Wyciągając średnią – na podstawie przytoczonych danych - dla mężczyzny maksimum to 0,96 promila, dla kobiety natomiast 1,85 promila. Średni czas na odzyskanie trzeźwości przez mężczyznę to 7 godzin, kobieta wytrzeźwieje zaś w średnio 8 godzin.

Dodaj swój pierwszy alkohol: