Co powinieneś wiedzieć na temat używania alkomatu?

Co powinieneś wiedzieć na temat używania alkomatu?
Co powinieneś wiedzieć na temat używania alkomatu?
Opublikowano:

Tradycyjne alkomaty

Korzystanie z tradycyjnego alkomatu nie powinno sprawiać trudności, gdyż do większości egzemplarzy dołączona jest instrukcja obsługi. Po jej przeczytaniu na pewno będziemy wiedzieli jak używać alkomatu. Po włączeniu urządzenia wystarczy dmuchnąć w ustnik i poczekać na wynik. Na uwadze trzeba mieć jednak, że pomiaru dokonywać nie można od razu po spożyciu alkoholu.

Optymalny czas, który powinien upłynąć od wypicia trunku do badania alkomatem, wynosi 30 minut. Pamiętać należy także o tym, aby nie przechowywać urządzenia w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach, gdyż może mieć to wpływ na jego późniejsze działanie. Kwestią, na którą również trzeba zwrócić uwagę jest kalibracja alkomatu. Większość sprzedawanych urządzeń jest skalibrowana i gotowa do użycia. Należy jednak pamiętać, że alkomaty alkoholowe trzeba co jakiś czas ponownie kalibrować.

W przypadku najtańszych modeli może być to konieczne nawet co kilkadziesiąt pomiarów. Droższe modele wymagają kalibracji o wiele rzadziej. Źle skalibrowane urządzenie będzie pokazywać błędne wyniki, przez co pomiary nie będą wiarygodne. Zapewne wielu z was zadaje sobie teraz pytanie jak ustawić alkomat. Wystarczy udać się z urządzeniem do serwisu, w którym za pomocą odpowiedniego oprogramowania zostanie ono skalibrowane. Istnieje także możliwość samodzielnej kalibracji alkomatu, ale do tego potrzebny jest specjalistyczny, kosztowny sprzęt oraz odpowiednia wiedza.

Alkomaty wirtualne

W ostatnim czasie popularne stały się także alkomaty wirtualne. Alkotest online szacuje wynik na podstawie odpowiedniego wzoru. Użytkowanie testera trzeźwości w wersji internetowej nie powinno sprawiać większych problemów. Alkomat wirtualny jest bardzo intuicyjny w użyciu. Wystarczy wpisać odpowiednie informacje w poszczególne rubryki, przez co kalkulator alkomat w kilka chwil poda nam przybliżony wynik.

Wirtualny tester trzeźwości zaprezentuje także wykres, na którym będzie można zobaczyć jak prezentował się poziom promili w naszym organizmie od momentu spożycia alkoholu aż do wytrzeźwienia. Ważne jest, aby wybrać dokładny alkomat internetowy, gdyż wtedy pomiar będzie najbardziej zbliżony do faktycznego poziomu alkoholu w naszej krwi. Taki alkomat powinien brać pod uwagę jak najwięcej czynników, na przykład takich jak miejsce spożywania alkoholu czy nasz stan fizyczny. Należy jednak pamiętać, że wirtualny alkomat a rzeczywistość mogą się od siebie różnić.

Alkomat online kalkulator nie może być porównywany efektywnością do profesjonalnych urządzeń służących do pomiaru alkoholu w organizmie.

Dokładność wyników

Jak widać, użytkowanie alkomatów nie jest niczym nadmiernie skomplikowanym. Po kilku użyciach z pewnością stwierdzimy, że zarówno tradycyjny, jak i internetowy alkomat są proste w obsłudze. Na uwadze należy mieć jednak, że pomiar pomiarowi nierówny.

Wyniki prezentowane przez tradycyjne alkomaty mogą różnić się od tych prezentowanych przez alkomaty online. Kalkulator trzeźwości nigdy nie będzie tak dokładny, jak dedykowane do tego urządzenia, chociażby takie jak alkomaty policyjne. Jeśli zależy nam na dokładnym wyniku, lepiej wykorzystać do tego celu profesjonalny alkomat.

Jeśli chcemy jedynie zorientować się, jaki jest nasz stan, możemy wybrać alkomat internetowy. Kalkulator promili online ma tę przewagę, że jest łatwo dostępny, a przy tym całkowicie darmowy. Wirtualny alkomat online pełni jednak raczej funkcję gadżetu czy dodatku do profesjonalnego urządzenia.

Dodaj swój pierwszy alkohol: