Czy piwo bezalkoholowe naprawdę nie zawiera alkoholu? 

Czy piwo bezalkoholowe naprawdę nie zawiera alkoholu? 
Czy piwo bezalkoholowe naprawdę nie zawiera alkoholu? 
Opublikowano:

Czy piwo bezalkoholowe faktycznie jest bezalkoholowe? A może znajdują się w nim śladowe ilości alkoholu? Czy piwo bezalkoholowe można nazwać napojem alkoholowym? Czas, aby przyjrzeć się piwom bezalkoholowym z bliska i rozwiać wszystkie wątpliwości.

Piwa bezalkoholowe zyskały w ostatnim czasie dużą popularność. Klasyczne piwa jasne lub ciemne w lżejszej odsłonie, orzeźwiające radlery, a nawet słodkie, karmelowe wersje. To tylko kilka przykładów tego, co można znaleźć na półkach z piwami bezalkoholowymi. Ale czy faktycznie nie zawierają one alkoholu? Sprawdźmy!

Piwo bezalkoholowe – ile ma procent?

Nazwa „piwo bezalkoholowe” nie jest gwarancją tego, że piwo faktycznie nie będzie zawierało w sobie śladowych ilości alkoholu. Piwa bezalkoholowe możemy podzielić na dwie kategorie. Wśród nich wyróżniamy:

  • piwa bezalkoholowe, w których zawartość czystego alkoholu wynosi 0.0%,
  • piwa o bardzo niskiej zawartości czystego alkoholu, sięgającej maksymalnie 0.5%.

Jak widać, nie wszystkie piwa bezalkoholowe faktycznie nie zawierają alkoholu. Część z nich zawiera w sobie jego śladowe ilości. Szczegółowe informacje dotyczące zawartości alkoholu etylowego w poszczególnych piwach znajdziesz na ich etykietach. Na większości z nich z przodu znajduje się wyraźny napis 0.0% lub 0.5%. W innym wypadku zapis o ilości czystego alkoholu znajdującego się w piwie powinien znajdować się z tyłu etykiety.

Piwo bezalkoholowe – czy jest napojem alkoholowym?

Skoro piwo bezalkoholowe zawiera od 0.0% do 0.5% czystego alkoholu, to czy można nazwać je napojem alkoholowym? Definicja napoju alkoholowego jest w Polsce uregulowana prawnie. Znajduje się ona w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Według art. 46 wspomnianej ustawy napojem alkoholowym jest napój, w którym stężenie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego przekracza 0.5%. Zgodnie z tą definicją, piwa bezalkoholowe nie mogą być uznane za napój alkoholowy. Co to oznacza w praktyce?

W Polsce sprzedaż napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim jest zabroniona. Oznacza to, że osoby przed ukończeniem 18 roku życia nie mogą kupić piwa, wódki czy innego trunku. Piwo bezalkoholowe, jako że nie jest napojem alkoholowym, nie podlega pod te regulacje. Sprzedawca nie ma więc podstaw prawnych do wylegitymowania osoby, która chce kupić piwo bezalkoholowe. Czy oznacza to, że niepełnoletni mogą kupować piwo bezalkoholowe bez ograniczeń?

Sprzedaż piwa bezalkoholowego osobom niepełnoletnim budzi poważne wątpliwości wychowawcze. Jest również sprzeczna z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych wśród dzieci i młodzieży. Zezwolenie na sprzedaż piwa bezalkoholowego młodym osobom może wyrobić nawyk picia alkoholu w dorosłym życiu, co jest prostą drogą do uzależnienia i popadnięcia w alkoholizm.

Z tego względu sprzedawca może (ale nie musi) odmówić sprzedaży piwa bezalkoholowego małoletnim, uzasadniając odmowę młodym wiekiem nabywcy. Prawo do odmowy sprzedaży piwa bezalkoholowego nieletnim nie ma jednak póki co żadnej konkretnej podstawy prawnej. To, czy nieletniemu uda się kupić piwo bezalkoholowe zależy więc od decyzji sprzedawcy.

Piwo bezalkoholowe nie zawsze jest więc naprawdę bezalkoholowe, a jego sprzedaż budzi sporo kontrowersji przez brak jednoznacznych uregulowań prawnych. Mimo wszystko, staje się ono coraz popularniejsze. Ty również jesteś fanem piwa bezalkoholowego, szczególnie o mocy 0.5%? A może wolisz mocniejsze trunki?

Mamy dla Ciebie coś, co stanie się nieocenioną pomocą po spożyciu alkoholu. Mowa o wirtualnym alkomacie – aplikacji służącej do szacunkowego pomiaru poziomu promili znajdujących się w organizmie. Korzystaj z niej gdziekolwiek jesteś, całkowicie za darmo. Wypróbuj wirtualny alkomat już dziś.

Dodaj swój pierwszy alkohol: