Jak długo się trzeźwieje?

Jak długo się trzeźwieje?
Jak długo się trzeźwieje?
Opublikowano:

Po jakim czasie od wypicia jednego piwa można wsiąść za kierownicę? Jak długo się trzeźwieje po wypiciu większej ilości alkoholu? Czy istnieją uniwersalne wartości, dzięki którym będziesz mógł sprawdzić jak długo zajmie Ci wytrzeźwienie? A może istnieje wzór, który pozwoli Ci obliczyć czas potrzebny na powrót do pełnej trzeźwości?

Przyjmuje się, że po wypiciu 1 piwa trzeźwieje się około 2 godziny. Idąc tym tropem moglibyśmy powiedzieć, że na wytrzeźwienie po wypiciu 2 piw potrzeba 4 godzin, z kolei po spożyciu 3 piw potrzeba będzie 6 godzin na powrót do pełnej trzeźwości. Niestety, nie można tej zależności uznać za 100% pewną. Dlaczego?

Organizm każdego z nas jest inny i inaczej radzi sobie z wydalaniem alkoholu z organizmu. Na metabolizm alkoholu ma wpływ wiele czynników. Są to między innymi wzrost, waga, wiek, a nawet płeć. Na ostateczny czas trzeźwienia wpływ mają również rodzaj i ilość wypitego alkoholu. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak długo się trzeźwieje.

Na szczęście istnieje sposób na to, aby oszacować czas potrzebny na wytrzeźwienie. Na dodatek łatwy i szybki. O czym mowa? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Wirtualny alkomat – nie tylko do sprawdzania poziomu promili

Wirtualny alkomat to narzędzie, które najczęściej używane jest do sprawdzania orientacyjnego poziomu promili znajdującego się w organizmie. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Wirtualny alkomat z powodzeniem może posłużyć do oszacowania czasu niezbędnego do wytrzeźwienia.

Nasz wirtualny alkomat, poza podawaniem orientacyjnego poziomu promili znajdującego się w organizmie, pokazuje również szacunkowy czas potrzebny do wytrzeźwienia. Wszystkie dane prezentowane są w formie tabel oraz czytelnego wykresu, który pozwoli na śledzenie zmian w poziomie promili od momentu spożycia trunku, aż do całkowitego wytrzeźwienia.

Jak korzystać z wirtualnego alkomatu, aby obliczyć szacunkowy czas potrzebny do wytrzeźwienia? Wystarczy, że uzupełnisz kilka danych.

Pierwsza grupa informacji to te, które dotyczą spożytego alkoholu. Podać należy:

 • Rodzaj alkoholu,
 • Pojemność alkoholu,
 • Procentową zawartość czystego alkoholu w trunku,
 • Godzinę spożycia alkoholu.

Druga grupa informacji to te, które dotyczą bezpośrednio Ciebie. Podać musisz:

 • Wagę,
 • Wzrost.

Opcjonalnie możesz uzupełnić także:

 • Płeć,
 • Wiek.

Ostatnia grupa danych, to dane dotyczące Twojego stanu fizycznego. Są to informacje dodatkowe, ale ich uzupełnienie pozwoli na dokładniejsze oszacowanie wyników przez wirtualny alkomat. Mowa o:

 • Spożywaniu alkoholu na pełny, w połowie pełny lub pusty żołądek,
 • Poziomie energii,
 • Miejscu spożywania alkoholu,
 • Kraju, w którym spożywany był alkohol.

Po wprowadzeniu wszystkich danych otrzymasz gotowy wynik złożony z kilku części. Znajdziesz wśród nich:

 • Przybliżony aktualny poziom promili,
 • Przybliżony maksymalny poziom promili,
 • Szacunkowy czas potrzebny na wytrzeźwienie,
 • Czytelny wykres.

Poniżej prezentujemy praktyczny przykład z użyciem wirtualnego alkomatu obliczony dla 30-letniego mężczyzny o wzroście 180 cm, ważącego 85 kg. O godzinie 17:00 wypił on 2 piwa o 5% zawartości czystego alkoholu, każde o pojemności 500 ml. Pił na pełny żołądek, w domu przed telewizorem, oglądając ulubiony program w telewizji. Jego poziom energii był na normalnym poziomie.

Jak długo zajmie mu wytrzeźwienie? Według szacunków wirtualnego alkomatu powinien on wytrzeźwieć około 22:27. Wytrzeźwienie zajmie mu więc około 5 godzin 27 minut. Jest to prawie 1.5 godziny więcej niż według wyliczeń na zasadzie „1 piwo – 2 godziny”.

Wirtualny alkomat – wypróbuj jego możliwości

Wiesz już, jak korzystać z wirtualnego alkomatu, aby obliczyć szacunkowy czas potrzebny na wytrzeźwienie. Przedstawiliśmy Ci również praktyczny przykład, aby lepiej zobrazować użytkowanie kalkulatora promili. Teraz pora na Twój ruch – wejdź na wirtualny alkomat i sprawdź, jak długo zajmie Ci wytrzeźwienie!

Korzystaj z niego gdziekolwiek jesteś – w domu, u znajomych czy w klubie. Tylko kilka chwil dzieli Cię od poznania wyniku. Wprowadź informacje i gotowe! Wynik od razu pojawi się na ekranie.

A Ty wiesz już po jakim czasie wytrzeźwiejesz?

Dodaj swój pierwszy alkohol: