Jak obliczyć ilość wódki oraz napoi na wesele?

Jak obliczyć ilość wódki oraz napoi na wesele?
Jak obliczyć ilość wódki oraz napoi na wesele?
Opublikowano:

Organizacja wesela to duże przedsięwzięcie. Przygotowania do tego ważnego dnia wymagają poświęcenia mnóstwa czasu oraz niemałych nakładów finansowych. Sprawa komplikuje się nieco bardziej, gdy para młoda ma konkretną wizję swojego przyjęcia weselnego i chce, aby wszystko było do siebie idealnie dopasowane. Oprócz wyboru sali, fotografa i oprawy muzycznej zadbać należy także o wybór odpowiedniego menu. Dobrze byłoby, gdyby było ono na tyle neutralne tak, aby każdy z gości mógł znaleźć na stole coś dla siebie. Do tego dochodzi również kwestia kupna napoi oraz alkoholu. Obliczenie ile napoi i trunków będzie potrzeba zwykle przyprawia pary o zawrót głowy. Podpowiadamy, jak dokonać obliczeń bez zbędnych nerwów. Jeżeli chcesz sprawdzić ile dni pozostało do ślubu i czy zdążysz zrobić odpowiednie zaopatrzenie skorzystaj z kalkulatora do obliczania dni do ślubu.

Ile wódki na wesele?

Wódka to alkohol, który pojawia się prawie na każdym weselu. Wiele osób nie wyobraża sobie przyjęcia weselnego bez tego trunku i trudno się temu dziwić, gdyż jest to głęboko zakorzenione w naszej tradycji. Przyjęło się, że na jedną osobę dorosłą przypada od 0.5 do 0.75 litra wódki. Jeśli na Twoim weselu pojawią się także inne rodzaje alkoholu, w zupełności wystarczy pół litra na osobę. Większa ilość wódki przyda się, gdy na weselu nie będzie innego alkoholu lub w przypadku, gdy większość gości będą stanowić ludzie młodzi. Jak wiadomo, są oni bardziej skłonni picia większej ilości alkoholu. Dobrze jest mieć również kilka butelek w zapasie, na przykład na oczepiny. Często zdarza się, że podczas zabaw oczepinowych wódka pełni rolę nagrody.

Sprawdźmy, jak wyglądają obliczenia w praktyce. Wystarczy, że wybraną ilość wódki przypadającą na jedną osobę pomnożymy razy liczbę pełnoletnich gości. Załóżmy, że chcemy obliczyć ile wódki na wesele 120 osób. Oczywiście przyjmujemy, że wszystkie te osoby są dorosłe i mogą już spożywać alkohol. Licząc, że każda osoba wypije pół litra potrzebować będziesz 60 litrów tego trunku. Sprawdźmy zatem ile wódki na wesele 80 osób, przy założeniu, że każda z tych osób wypije nieco więcej, czyli 0.75 litra. Na takie wesele również będziesz potrzebować 60 litrów tego alkoholu. Jak widzisz, nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Ile napoi na wesele?

Kwestia wyboru napoi w odpowiedniej ilości jest już nieco trudniejsza. Jest to spowodowane tym, że samo stwierdzenie „napoje” jest bardzo ogólne. Trzeba podzielić je na gazowane, niegazowane oraz wodę. Co więcej, wśród każdej z tych kategorii da się wyodrębnić kilka różnych rodzajów. Zacznijmy jednak od ogółu. Przyjmuje się, że jedna osoba wypija przeciętnie 3 litry napojów w ciągu całego wesela. W tym przypadku nie stosujemy już podziału na osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież, tylko liczymy wszystkich gości, którzy pojawią się na weselu. Dla przykładu, na wesele na 100 osób potrzebować będziesz około 300 litrów wszystkich napojów.

Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowych kwestii. Których napoi powinieneś kupić nieco więcej? Zacznijmy od napoi gazowanych. Wśród nich niewątpliwym faworytem jest cola. Możesz być pewien, że to właśnie ten napój będzie znikał ze stołu najszybciej. Jeśli chodzi o soki, jednymi z najchętniej wybieranych smaków są pomarańcza oraz jabłko. Dobrym wyborem będą także soki wieloowocowe. W przypadku wody można założyć, że niegazowana wybierana będzie nieco częściej od gazowanej.

Kalkulator alkoholu i napojów

Jeśli nie masz głowy do robienia własnych obliczeń, możesz skorzystać ze stworzonej przez nas aplikacji. Kalkulator alkoholu i napojów zrobi wszystko za Ciebie. Wystarczy, że w odpowiednie miejsca wpiszesz liczbę dorosłych gości oraz liczbę dzieci, a także ilość wódki przypadającą na jedną pełnoletnią osobę. Te dane wystarczą, aby nasz kalkulator trunków weselnych mógł w kilka chwil podać Ci gotowy wynik. Przelicznik wódki na wesele to doskonałe narzędzie, aby szybko obliczyć ile wódki będziesz musiał kupić. Z kolei kalkulator napojów na wesele od razu podzieli wynik pomiędzy poszczególne kategorie. Dzięki temu będziesz wiedział ile napojów gazowanych, soków oraz wody musisz kupić. Co więcej, przelicznik dokona od razu podziału procentowego wśród każdej z tych trzech kategorii i wskaże, których wariantów smakowych powinieneś wybrać więcej. Jeśli wciąż zastanawiasz się ile wódki i ile napojów na wesele kalkulator da Ci jasną odpowiedź. Bez konieczności robienia własnych obliczeń i bez pomyłek. Oszczędź swój czas i nerwy i sprawdź sam już teraz jak działa nasz kalkulator alkoholu i napojów!

Skorzystaj z naszego kalkulatora aby obliczyć ile wódki potrzebujesz na wesele

Dodaj swój pierwszy alkohol: