Jak szybko rozpalić grilla?

Jak szybko rozpalić grilla?
Jak szybko rozpalić grilla?
Opublikowano:

Jesień zbliża się wielkimi krokami, jednak nie oznacza to wcale zakończenia sezonu grillowego. Przyznaj, że przyjemnie jest ogrzać się ciepłem, które wytwarza żarzący się węgiel lub brykiet, a do tego zjeść swoją ulubioną potrawę z grilla. A to wszystko w towarzystwie rodziny lub bliskich znajomych. Brzmi jak dzień idealny, prawda?

Uwielbiasz grillować i nie zamierzasz jeszcze kończyć sezonu na grillowanie? Mamy dla Ciebie dawkę informacji, które mogą Ci się przydać. Wiemy, że rozpalanie grilla może przysporzyć nieco kłopotów, szczególnie tym osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grillowaniem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci szybko rozpalić grilla.

Rozpal grilla bez najmniejszego problemu

Istotny wpływ na czas rozpalania grilla ma już sam materiał, którego użyjesz. Najczęściej wybierane są węgiel drzewny i brykiet, rzadziej drewno. Jaka jest różnica między tymi materiałami?

Węgiel drzewny sprawdzi się najlepiej w przypadku, gdy zależeć Ci będzie na jak najszybszym rozpaleniu grilla. Czas potrzebny na jego odpowiednie rozgrzanie to około 15 minut. Należy jednak pamiętać, że węgiel drzewny stosunkowo krótko utrzymuje temperaturę. Nie jest więc polecany do potraw, które muszą długo grillować się na ruszcie.

Brykiet to mieszanka węgla, piasku, trocin i substancji na bazie nafty. Jego rozpalenie zająć może nawet 45 minut, jednak trzyma on ciepło o wiele dłużej niż węgiel drzewny. Z tego względu jest idealny do potraw, które wymagają dłuższego grillowania.

Jeśli zdecydujesz się na drewno, pamiętaj, by wybierać gatunki owocowe. Żywica pod wpływem tak wysokiej temperatury może wykazywać właściwości trujące.

Aby szybciej rozpalić grilla możesz użyć podpałki. Dostępna jest ona w formie kostek lub płynu. W miarę możliwości wybieraj te o naturalnych składach, by nie zmienić smaku swoich potraw chemicznymi dodatkami.

Na koniec chcemy polecić również dwa urządzenia, które ułatwią i przyspieszą proces rozpalania grilla. Mowa o dmuchawie i opalarce. Duży i skumulowany podmuch powietrza pozwoli na zdecydowanie szybsze rozpalenie grilla. Dmuchawę możesz zastąpić gazetą czy tacką. Wachlowanie może nie jest tak skuteczne, jak użycie dmuchawy, jednak z pewnością nieco przyspieszy ten proces. Opalarka z kolei sprawi, że węgiel lub brykiet szybciej nabiorą odpowiedniej temperatury, a co za tym idzie szybciej zaczną się żarzyć.

Bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujesz i czy będziesz korzystał z podpałek lub dodatkowych akcesoriów, pamiętaj, by przed rozpaleniem grilla dokładnie go wyczyścić i pozbyć się popiołu, który będzie spowalniał proces rozpalania. Na początku dobrze jest ułożyć wybrany materiał w kopczyk. Dzięki temu szybciej nabierze on temperatury. Później możesz równomiernie rozłożyć brykiet czy węgiel za pomocą szczypiec. Pamiętaj, by potrawy układać na grilla dopiero w momencie, gdy węgiel lub brykiet zacznie się żarzyć. Moment ten poznasz po charakterystycznym białym nalocie.

Kalkulator promili – po udanym grillowaniu przy alkoholu

Grill to nie tylko okazja do tego, by zjeść swoje ulubione potrawy i spędzić czas w towarzystwie rodziny lub znajomych, ale także do tego, by co nieco wypić. Na organizowanym przez Ciebie grillu również pojawił się alkohol? Czas, by sprawdzić, ile promili znajduje się w Twoim organizmie.

Od teraz możesz zrobić to bez konieczności posiadania certyfikowanego alkomatu. Wystarczy Ci do tego kalkulator promili. Jest to aplikacja, która w mgnieniu oka poda Ci przybliżony poziom promili znajdujących się w Twoim organizmie.

Wirtualny alkomat potrzebuje do działania zaledwie kilku informacji. Wystarczy, że wpiszesz swoje wagę i wzrost, a także podasz dane dotyczące spożytego alkoholu. Wynik w kilka chwil pojawi się na ekranie.

Kalkulator promili możesz mieć zawsze przy sobie, na swoim ulubionym urządzeniu – telefonie, tablecie czy laptopie. I to całkowicie za darmo!

Wypróbuj możliwości wirtualnego alkomatu już dziś i sprawdź ile promili znajduje się w Twoim organizmie po wczorajszym grillu!

Dodaj swój pierwszy alkohol: