Jak zmienia się zachowanie człowieka po alkoholu?

Jak zmienia się zachowanie człowieka po alkoholu?
Jak zmienia się zachowanie człowieka po alkoholu?
Opublikowano:

Nieposkromiony amant, szukający zaczepki agresor, wszechwiedzący profesor czy niezwykle czuły, przytulający wszystkich wokół miś to tylko niektóre z „wcieleń” osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Zdarzają się także osoby, które niemal natychmiast po spożyciu napoju alkoholowego tracą kontakt z rzeczywistością i zasypiają.

Czy wszystkie zmiany muszą być widoczne?

Nie, nie wszystkie zmiany zachodzące w naszych organizmach widać gołym okiem. Chwiejny krok czy niewyraźna mowa wskazują na to, że alkohol został spożyty w znacznych ilościach. Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że nawet niewielkie dawki mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Pierwsze objawy spożycia alkoholu, takie jak nieznaczne pogorszenie wzroku czy słuchu, często są niezauważane przez postronne osoby.

Układ nerwowy - czy alkohol na pewno pobudza?

Pobudzenie po alkoholu to pierwsze, mylne wrażenie. W rzeczywistości napoje alkoholowe mają zupełnie odwrotne działanie. Początkowa euforia czy wrażenie, że „możemy wszystko” szybko ustępują miejsca innym objawom. Po kolejnej dawce alkoholu dochodzi do pogorszenia logicznego myślenia. Wpływ alkoholu sprawia, że górę biorą instynkty, nie do końca kontrolowane przez nas popędy, nieprzemyślane i ryzykowne zachowania, których nie dopuścilibyśmy się na trzeźwo. Osoba pod znacznym wpływem alkoholu czuje, że ciało odmawia jej posłuszeństwa. Ostatecznie dochodzi do otępienia, senności, a nawet utraty przytomności. Ślad po początkowym efekcie pobudzenia całkowicie zanika i do głosu dochodzi prawdziwe oblicze alkoholu.

Od lekkiego upojenia do śpiączki

Skupmy się teraz na stadiach upojenia alkoholowego, w zależności od ilości spożytych napojów alkoholowych. Wpływ alkoholu na zachowanie człowieka różnić się może nieco w zależności od danej osoby. Jedni upijają się szybciej, drudzy wolniej. Niektóre osoby robią się weselsze, inne z kolei agresywne. Są jednak objawy, które występują u większości z nas.
W początkowej fazie spożywania alkoholu odczuwalna jest poprawa nastroju. Mogą pojawić się lekkie zaburzenia równowagi czy zaburzenia widzenia. Pogorszeniu ulec może także koordynacja wzrokowo-ruchowa. Objawy te jednak nie są nasilone, a ich ukrycie zwykle nie stanowi problemu.
W kolejnym etapie zwykle ludzie stają się bardziej gadatliwi i towarzyscy. Odczuwalne jest jeszcze pobudzenie. Pojawić się mogą także problemy z samokontrolą, jednak nie są one bardzo uciążliwe.
Następne stadium objawia się opóźnieniem czasu reakcji na docierające z zewnątrz bodźce. Pogorszeniu ulega również koordynacja ruchowa. Może pojawić się chwiejny, niepewny krok. W niektórych przypadkach ujawnić się może także agresja. Bez wątpienia na tym etapie zaburzona jest sprawność intelektualna, w tym krytyczne myślenie. Z tego powodu osoby w tym stadium są bardziej skłonne do podejmowania ryzykownych zachowań, bez myślenia o ich konsekwencjach.
Po kolejnej dawce alkoholu pojawiają się już zaburzenia mowy, otępienie i senność. Osoby pod tak znacznym wpływem alkoholu tracą kontrolę nad własnym ciałem oraz nad zachowaniem.
Każdy kolejny łyk trunku może zakończyć się tragicznie. Pojawi się wówczas spadek ciśnienia, spadnie również temperatura ciała. Może to doprowadzić do śpiączki, a nawet do całkowitego ustania funkcji życiowych.

Wirtualny alkomat - spożywaj alkohol świadomie

Stworzony przez nas kalkulator promili to program, dzięki któremu łatwiej jest spożywać alkohole w sposób świadomy i odpowiedzialny. Internetowy alkomat umożliwia orientacyjne sprawdzenie ile promili znajduje się w naszym organizmie w danym momencie. Z jego pomocą będziemy mogli także oszacować jak będzie prezentować się ilość alkoholu we krwi w zależności od tego jakie rodzaje alkoholu spożyjemy i w jakiej ilości. Dzięki temu będziemy mogli ocenić ile możemy wypić, aby nie przesadzić.
Wirtualny alkomat umożliwi również sprawdzenie jak promile znajdujące się w naszym organizmie przekładają się na nasze samopoczucie i zachowanie po alkoholu. Będziemy w stanie samodzielnie ocenić jak czuliśmy się mając we krwi pół promila, jeden promil czy dwa promile.
Co najważniejsze, stworzony przez nas alkomat kalkulator jest dostępny dla każdego, kto posiada urządzenie z dostępem do Internetu, a dodatkowo jest całkowicie bezpłatny.

Sprawdź nasz alkomat online już dziś i spożywaj alkohol świadomie!

Dodaj swój pierwszy alkohol: