Jakie alkohole najchętniej wybierają Polacy?

Jakie alkohole najchętniej wybierają Polacy?
Jakie alkohole najchętniej wybierają Polacy?
Opublikowano:

Jak wiadomo, Polacy nie stronią od picia alkoholu. Mówi się o nas, że nie wylewamy za kołnierz. Trzeba przyznać, że jest w tym ziarno prawdy. Napoje alkoholowe spożywane są u nas przez znaczną część społeczeństwa, niestety często w nadmiernej ilości. Trudno sobie wyobrazić większe uroczystości, chociażby takie jak wesela, bez trunków na stole. Jest to poniekąd wpisane w naszą kulturę, że świętujemy w towarzystwie napojów alkoholowych, szczególnie tych wysokoprocentowych. Po jakie rodzaje alkoholu sięgamy najczęściej?

Niekwestionowany faworyt – piwo

Piwo od dłuższego czasu utrzymuje się na pierwszej pozycji wśród najchętniej wybieranych alkoholi w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim stosunkowo niskiej cenie. Na korzyść tego trunku przemawia także dostępność. Piwa znajdziemy w prawie każdym sklepie wielkopowierzchniowym, jak również w osiedlowych sklepikach czy na stacjach paliw. Bez wątpienia zaletą jest także coraz szerszy wybór. W ostatnim czasie produktem wręcz kultowym stało się piwo kraftowe. Piwo bezalkoholowe także zyskało całkiem spore grono zwolenników. Ten rodzaj upodobały sobie w szczególności kobiety.

Wódka – miejsce drugie

Kto z was potrafi wyobrazić sobie tradycyjne polskie wesele bez wódki na stole albo klubową imprezę bez tak zwanych shotów? Są to sytuacje raczej nie do pomyślenia. Picie wódki podczas ważniejszych świąt stało się niemal tradycją. Trunek ten jest chętnie spożywany także ze względu na to, iż stosunkowo łatwo się nim upić. Z pewnością każdemu z was zdarzyło się widzieć osobę zapijającą smutki tym właśnie rodzajem alkoholu. Co więcej, wódka uchodzi za typowo męski trunek. Nie oznacza to, że kobiety nie spożywają jej wcale, jednak częściej decydują się na picie jej pod postacią kolorowych drinków, a nie w czystej wersji.

Whisky – trunek o barwie bursztynu

Jeszcze do niedawna whisky było trudno dostępnym rodzajem alkoholu, na który mogło pozwolić sobie niewielkie grono osób. W ostatnim czasie uległo to zmianie. Whisky podbija serca i podniebienia coraz większej liczby Polaków. Barwę tego trunku porównuje się do bursztynu bądź miodu. Ze względu na to, że jest to alkohol wysokoprocentowy, króluje raczej w męskim gronie.

Wino – od słodyczy po wytrawność

Wino, choć spożywane rzadziej niż piwo czy wódka, wciąż ma swoich wiernych zwolenników. W tym rodzaju alkoholu lubują się szczególnie kobiety. Wino świetnie sprawdza się na babskie wieczory! Dobrze jest również wypić lampkę czerwonego, wytrawnego wina do posiłku, aby poprawić trawienie. W sezonie zimowym warto skusić się także na wino grzane. Dzięki połączeniu wina z przyprawami korzennymi i cytrusami ma ono rozgrzewające działanie. Taki napój idealnie sprawdzi się na długie, mroźne wieczory!

Wino musujące

Wino musujące kojarzy się głównie z szampanami. W Polsce pije się je stosunkowo rzadko, zwykle z okazji Sylwestra. Czasami szampan pojawia się także na weselach. Jest to dość specyficzny trunek, ze względu na musujące bąbelki. Znacznie częściej wybieranymi rodzajami wina musującego są Prosecco oraz Cava. Tego typu napoje alkoholowe są lubiane głównie przez kobiety, gdyż zwykle preferują one łagodniejsze smaki i wybierają trunki z mniejszą zawartością czystego alkoholu.

Wirtualny alkomat – czy wiesz ile masz promili?

Bez względu na to jakie alkohole spożywacie najczęściej, po ich wypiciu warto sprawdzić ile promili znajduje się w waszym organizmie. Wirtualny alkomat to internetowa aplikacja, która umożliwia szacunkowe obliczenie poziomu promili w organizmie człowieka. Oczywistym jest, że alkomat online nie będzie w stanie zastąpić profesjonalnego urządzenia do pomiaru ilości promili w wydychanym powietrzu. Kalkulator trzeźwości bazuje na specjalnym algorytmie, który pozwala na uzyskanie przybliżonego wyniku. Jest to wystarczające do tego, aby mniej więcej zorientować się jak prezentuje się nasz stan po spożyciu alkoholu. Dzięki szacunkom podanym przez alkotest online będziemy wiedzieli, czy możemy wrócić do codziennych aktywności, czy może lepiej dla własnego bezpieczeństwa dać organizmowi więcej czasu na regenerację, a w szczególności nie wsiadać za kierownicę. Jazda po alkoholu może skończyć się fatalnie, zarówno dla nas, jak i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Jak widać, kalkulator promili to niezwykle przydatne narzędzie. Zachęcamy do skorzystania z niego już dziś! Zdrowie mamy jedno, nie warto go niszczyć przez alkohol. Pijmy, ale rozsądnie.

Dodaj swój pierwszy alkohol: