Jakie alkohole pije się w Rosji?

Jakie alkohole pije się w Rosji?
Jakie alkohole pije się w Rosji?
Opublikowano:

Kolejnym punktem podczas naszej podróży po świecie śladami alkoholi jest Rosja. Tym razem opowiemy, jakie trunki królują u naszych wschodnich sąsiadów. Jakie alkohole pije się w Rosji? Czy Rosjanie wybierają podobne trunki, jak Polacy? Sprawdźmy!

Rosja to wyjątkowy kraj, w którym nie brakuje sprzeczności. Wystarczy porównać chociażby malowniczy, bogaty Petersburg z mniejszymi wioskami, w których mieszkańcy znają biedę od podszewki. Czy kwestia najchętniej pitych w Rosji alkoholi również jest pełna sprzeczności? A może obfituje ona w ciekawostki? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Alkohole, które królują w Rosji

Choć Rosjanie z roku na rok piją mniej, to wciąż nie można powiedzieć, aby stronili oni od alkoholu. W 2016 roku średnie spożycie czystego alkoholu na osobę w Rosji wynosiło 11.7 litra. Dla porównania w 2010 roku było to 15.8 litra.

Najchętniej spożywanym w Rosji alkoholem jest oczywiście wódka. To ona króluje podczas różnego rodzaju imprez czy spotkań towarzyskich. Pewnym zaskoczeniem może być nieco odmienny sposób jej picia. Co mamy na myśli?

Rosjanie nie piją wódki z kieliszków, a ze szklanek. Wódkę nalewa się do pełna, a pije do dna. Istnieje również zasada, według której nie dolewa się do szklanek, w których jeszcze coś jest. Inaczej ma się również sprawa w przypadku popitek, których Rosjanie nie uznają. Zamiast popijać wódkę sokiem czy colą, zagryzają ją ogórkami, pierogami czy nawet chlebem.

Rosjanie nie przykładają wagi do tego, jakiej marki wódkę spożywają. Istotne jest dla nich tylko to, aby trunek był czysty i mocno schłodzony. Choć dla Rosjan marka trunku nie ma większego znaczenia, to dwie rosyjskie wódki zasłynęły na całym świecie. Są to Stolichnaya oraz Smirnoff.

W ramach ciekawostki zdradzimy, że wśród Rosjan panuje przekonanie o właściwościach zdrowotnych wódki. Cóż, patrząc na statystyki dotyczące zgonów z powodu przedawkowania alkoholu w Rosji, ciężko potwierdzić zdrowotny aspekt picia wódki, szczególnie w znacznych ilościach.

Co oprócz wódki pije się w Rosji? Często spożywanym trunkiem jest również piwo. Co ciekawe, piwo jest tam uznawane za napój alkoholowy dopiero od 2013 roku! Choć nie jest to najpopularniejszy napój wyskokowy w Rosji, to jego wybór jest naprawdę duży. Jednym z najbardziej znanych rosyjskich piw, nie tylko w Rosji, ale i poza jej granicami, jest Baltika 3.

Najczęściej spożywany alkohol przez Rosjan pewnie nie był dla Ciebie żadnym zaskoczeniem. Czy wiedziałeś jednak, że na terenie Rosji pije się wódkę inaczej niż w Polsce? A może narobiliśmy Ci ochoty na rosyjskie piwo?

Wirtualny alkomat – sprawdź poziom promili po rosyjskiej wódce

Skusiłeś się na spróbowanie jednej z najpopularniejszych rosyjskich wódek? A może zdecydowałeś się na skosztowanie produkowanego w Rosji piwa? W takim razie czas sprawdzić poziom promili znajdujących się w Twoim organizmie.

Nie posiadasz certyfikowanego alkomatu i zachodzisz w głowę, w jaki sposób możesz dokonać pomiaru? Przychodzimy z pomocą, a dokładniej z wirtualnym alkomatem. Co to takiego?

Wirtualny alkomat to aplikacja internetowa, która w łatwy i szybki sposób oszacuje poziom promili znajdujących się w Twoim organizmie. Wystarczy, że wprowadzisz kilka danych, a po chwili otrzymasz przybliżony wynik.

Dlaczego mówimy jedynie o przybliżonym wyniku? Wirtualny alkomat bazuje na wzorach matematycznych. W przeciwieństwie do certyfikowanych alkomatów, nie posiada on żadnego sensora. Algorytm jest możliwie najdokładniejszy, jednak nawet niewielki błąd przy wprowadzaniu danych może zaważyć na poprawności końcowego wyniku. Z tego względu wynik zwrócony przez wirtualny alkomat może służyć jedynie do wstępnej oceny swojego stanu. Nie powinien być natomiast brany za pewnik.

Nie masz certyfikowanego alkomatu pod ręką? Nic nie szkodzi. Wypróbuj wirtualny alkomat i ciesz się możliwością dokonania przybliżonego pomiaru o każdej porze, gdziekolwiek jesteś.

Dodaj swój pierwszy alkohol: