Jakie czynniki mają wpływ na szybsze upijanie się?

Jakie czynniki mają wpływ na szybsze upijanie się?
Jakie czynniki mają wpływ na szybsze upijanie się?
Opublikowano:

Z pewnością zauważyliście, że jedne osoby upijają się bardzo szybko, a inne z kolei wyjątkowo późno zaczynają odczuwać skutki spożycia alkoholu. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się od czego to zależy? Czy tzw. mocna głowa to mit, czy takie zjawisko istnieje naprawdę?

Wchłanianie alkoholu

Szybkość wchłaniania alkoholu przez nasz organizm ma zdecydowanie największy wpływ na to, jak szybko się upijemy. Im szybsze wchłanianie, tym szybciej odczujemy skutki spożycia alkoholu. Na wchłanianie alkoholu wpływają przede wszystkim czynniki fizyczne, takie jak płeć czy waga. Kobiety z reguły upijają się szybciej niż mężczyźni. Jest to uwarunkowane mniejszą zawartością wody w organizmie kobiet, a także mniejszą wartością dehydrogenazy alkoholowej, czyli enzymu, który jest odpowiedzialny za rozkład alkoholu w organizmie. W przypadku wagi, szczuplejsze osoby zwykle upijają się szybciej od postawniejszych osób, które mają więcej tkanki tłuszczowej.

Alkohol a jedzenie

Należy pamiętać, że alkohol dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Z tego powodu często do różnego rodzaju trunków podawane są właśnie nieco tłustsze potrawy. Sprawiają one, że alkohol wolniej przedostaje się do krwi, a co za tym idzie - wolniej się upijamy. Wiele osób błędnie uważa, że im więcej jedzenia spożyjemy, tym bardziej opóźnimy wpływ alkoholu na organizm. Należy podkreślić, że istotny jest rodzaj pożywienia, a dokładniej zawarty w nim wyżej wspomniany tłuszcz, a nie ogólna ilość spożytego pokarmu.

Inne czynniki

Istnieją także inne czynniki, które mogą mieć wpływ na to, jak szybko się upijemy. Należy do nich, na przykład szybkie picie alkoholu. Duża jego ilość dostarczona w krótkim czasie stanowi szok dla organizmu, który nie radzi sobie z jego prawidłowym spalaniem, a to z kolei sprawia, iż szybciej i intensywniej odczuwamy skutki jego spożycia. Wpływ mogą mieć również niektóre choroby, a także zażywane na nie leki. Ma to związek z osłabieniem organizmu i niektórych jego reakcji. Osłabiony organizm to często również oznaka przemęczenia. W tym przypadku także łatwiej jest o szybsze niż zwykle upijanie się.

Mit mocnej głowy

O niektórych osobach mówi się, że mają „mocną” głowę. Oznacza to, iż osoby takie wolno się upijają, a ich organizm jest rzekomo odporniejszy na alkohol. Czy jednak tzw. mocna głowa istnieje naprawdę? Niestety nie, jest to jedynie tymczasowo występujący stan. Zwykle przejawia się na początku przygody z alkoholem. Organizm czasowo uodparnia się na jego wpływ. Taki stan utrzymuje się przez jakiś czas, ale ostatecznie uzyskana „odporność” zanika i następuje zderzenie z rzeczywistością. Alkohol zaczyna działać na nasz organizm tak jak wcześniej, a po „mocnej” głowie nie ma już śladu.

Wirtualny alkomat – po ilu promilach czujesz, że alkohol uderzył Ci do głowy?

Wirtualny alkomat to narzędzie, które jest przydatne w wielu sytuacjach. Wbrew pozorom obliczanie szacunkowego poziomu alkoholu we krwi to nie jedyne jego zastosowanie. Dzięki przybliżonym obliczeniom podanym przez alkomat online i obserwacji swojego organizmu możemy ocenić po ilu promilach mocniej odczuwamy skutki spożycia alkoholu i wyznaczyć sobie poziom, którego lepiej nie przekraczać.
Internetowy alkomat pozwoli także na orientacyjne obliczenie ile promili znajdzie się w naszej krwi po wypiciu konkretnej ilości danego rodzaju alkoholu. Dodatkowo naszkicowany przez wirtualny alkomat wykres pokaże nam w czytelny sposób proces spalania alkoholu. Dzięki temu będziemy w stanie orientacyjnie ocenić moment, w którym powinniśmy wytrzeźwieć.
Podane przez kalkulator promili informacje pomogą nam lepiej poznać wpływ alkoholu na nasz organizm, a co za tym idzie - spożywać napoje alkoholowe w sposób bardziej odpowiedzialny i świadomy.

Dodaj swój pierwszy alkohol: