Kalkulator promili - czy warto ufać pomiarom wirtualnego alkomatu?

Kalkulator promili - czy warto ufać pomiarom wirtualnego alkomatu?
Kalkulator promili - czy warto ufać pomiarom wirtualnego alkomatu?
Opublikowano:

Należy zacząć od tego, czym tak naprawdę jest wirtualny tester trzeźwości. Alkotest online to oprogramowanie, za pomocą którego wyliczyć można szacunkowy poziom promili w organizmie. Internetowy alkomat działa na podstawie specjalnie opracowanego wzoru. Bierze on pod uwagę między innymi czynniki takie jak płeć, wiek, waga czy też wzrost i na ich podstawie podaje przybliżony wynik. Niezbędna jest także informacja o tym, ile wypiłem i jaki był to rodzaj trunku.


Ze względu na to, że kalkulator trzeźwości bazuje jedynie na obliczeniach, otrzymanego wyniku nie można uznać za pewny w 100%. Niemożliwym jest, aby kalkulator promili online był tak dokładny, jak profesjonalne alkomaty alkoholowe.

Wirtualny alkomat a rzeczywistość mogą znacznie się od siebie różnić. Wynika to z tego, że kalkulator alkomat nie jest w stanie uwzględnić wszystkich czynników, które mają wpływ na ostateczny wynik. Chodzi tutaj między innymi o choroby, takie jak przykładowo cukrzyca. Wynik alkomatu w przypadku cierpiących na nią osób może zostać zafałszowany i wykazywać rzekomo znajdujące się w organizmie promile, mimo że osoby te nie spożywały alkoholu. Dzieje się tak ze względu na zawarte w wydychanym powietrzu substancje, na które wciąż reaguje część alkomatów.

W niektórych sytuacjach pomocny może okazać się drugi pomiar alkomatem, dokonywany zwykle po upływie kilkunastu minut od pierwszego. Ma on znaczenie zwłaszcza w przypadku osób palących, u których przeprowadzono pierwszy pomiar w niedługim czasie po wypaleniu papierosa. Zawarte w nim składniki, na przykład gliceryna, mogą przekłamywać wynik.

Na wiarygodność pomiaru wpływ może mieć również niewykonana w odpowiednim terminie lub źle przeprowadzona kalibracja alkomatu. Należy pamiętać, iż może zdarzyć się, że nawet alkomaty policyjne pokażą błędne wyniki. Nie można mówić więc o czymś takim, jak całkowita niezawodność alkomatu, nawet tego profesjonalnego. Z całą pewnością jednak urządzenia służące do pomiaru alkoholu w organizmie będą o wiele dokładniejsze, niż alkomaty wirtualne.


Istotną kwestią jest to, jak dokładny alkomat internetowy wybierzemy. Najlepiej zdecydować się na kalkulator alkomat, który bierze pod uwagę możliwie jak najwięcej danych. Dzięki temu pomiar alkomatu internetowego będzie najbliższy rzeczywistości. Alkomat wirtualny nigdy nie zastąpi urządzeń przeznaczonych do profesjonalnego mierzenia zawartości promili w organizmie.

Wirtualny alkomat online służyć może zatem jedynie do tego, aby orientacyjnie zapoznać się z naszym stanem po spożyciu alkoholu. W przypadku, gdy nie zależy nam na dokładnym wyniku, a jedynie na rozeznaniu, kalkulator promili online sprawdzi się znakomicie. Alkomat online kalkulator może stanowić także ciekawy gadżet, na przykład na imprezę.


Jeśli jednak chcemy poznać dokładną wartość promili znajdującą się w naszym organizmie, lepiej wykonać dokładniejszy pomiar alkomatem, na przykład dostępnym na komendzie. Pomiary alkomatem na policji to jedna z najpewniejszych metod na uzyskanie rzeczywistego wyniku. Możemy także wykonać pomiar trzeźwości alkomatem dostępnym na stacji paliw czy zakupić do tego celu jednorazowy alkotest.


Podsumowując, pomiary alkomatem profesjonalnym pozwolą na uzyskanie pewnej odpowiedzi na pytanie czy już wytrzeźwieliśmy, czy też nie. Z kolei alkomaty online mogą służyć jedynie do poznania orientacyjnych wyników.

Dodaj swój pierwszy alkohol: