Kiedy lepiej zrezygnować ze spożywania alkoholu?

Kiedy lepiej zrezygnować ze spożywania alkoholu?
Kiedy lepiej zrezygnować ze spożywania alkoholu?
Opublikowano:

Alkohol może stanowić świetny dodatek na imprezy, spotkania ze znajomymi czy wieczory spędzane w domowym zaciszu z drugą połówką. W pewnych sytuacjach jego spożycie może natomiast stanowić pewne niebezpieczeństwo. Kiedy zatem lepiej nie pić alkoholu?

Ciąża

Nie jest chyba żadną tajemnicą, że picie alkoholu w ciąży może mieć fatalne skutki nie tylko dla zdrowia matki, ale przede wszystkim dla jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Niestety wciąż wiele kobiet ignoruje ten fakt i decyduje się na spożywanie alkoholu w ciąży, mając przy tym złudną nadzieję, że nie będzie miało to żadnych negatywnych konsekwencji. Przyszłe matki powinny dbać o siebie ze szczególną troską, gdyż ich stan zdrowia rzutować będzie na to, czy ich dzieci rozwiną się prawidłowo. Spożywanie alkoholu w ciąży doprowadzić może nawet do poronienia. Jeśli jednak dziecko uda się donosić, istnieje duże ryzyko, że maluszek będzie miał bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Do najczęstszych powikłań należą m.in.:

  • Uszkodzenia mięśni,
  • Uszkodzenia płuc,
  • Wady nerek,
  • Zaburzenia mowy,
  • Zaburzenia emocjonalne.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się także o FAS. Jest to alkoholowy zespół płodowy. Jego skutki widoczne są niemal na każdej płaszczyźnie rozwoju dziecka, od wad fizycznych, przez umysłowe, aż po problemy behawioralne. Do objawów należą między innymi niska waga urodzeniowa dziecka, wady wzrostu, deformacje twarzy, problemy ze stawami i kośćmi czy kłopoty z zachowaniem, takie jak trudności z adaptacją czy nadpobudliwość.

Nieletni

Nie bez powodu picie alkoholu przed 18 rokiem życia jest zabronione. Dzieci i młodzież nie mają jeszcze w pełni ukształtowanego organizmu, a co za tym idzie, spożywanie alkoholu powoduje, że negatywne skutki są u nich bardziej odczuwalne niż u osób dorosłych. W szczególności dolegliwe mogą być problemy psychologiczne. Należą do nich między innymi:

  • Trudności z koncentracją,
  • Zaburzenia pamięci,
  • Problemy w nauce,
  • Osłabienie sprawności intelektualnej,
  • Agresywność.

Jak widać, picie alkoholu przez nieletnich niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji, które będą miały wpływ na dalsze życie. Warto również zaznaczyć, że młode osoby mają znacznie większą skłonność do uzależnień.

Choroby

Istnieją choroby, przy których powinno się stronić od picia alkoholu. Należą do nich przede wszystkim wszelkie schorzenia wątroby. Uszkodzenia tego narządu uniemożliwiają mu prawidłową pracę, a tym samym utrudniają metabolizm alkoholu. Choroby wątroby mają różne podłoże, jednak najczęstszą z przyczyn jest nadmierne spożywanie napojów alkoholowych. Wątroba alkoholika może nie wytrzymać kolejnych dawek alkoholu. Doprowadzić to może do niewydolności tego narządu, a w konsekwencji do śmierci osoby chorej.

Na napoje alkoholowe uważać powinny także osoby cierpiące na choroby serca czy nadciśnienie, w szczególności te, które regularnie zażywają leki. Alkohol może zarówno spotęgować, jak i osłabić działanie farmaceutyków. Co więcej, niektóre leki wchodzą w bardzo niebezpieczne reakcje z alkoholem. Niejednokrotnie mogą one wymagać pilnej interwencji lekarzy.

Szczególnie ostrożne powinny być również osoby chorujące na cukrzycę. Niektóre rodzaje alkoholu mogą podnosić stężenie glukozy we krwi. Dotyczy to w szczególności słodkich trunków, takich jak likiery, nalewki czy słodkie wino. Istnieją jednak alkohole, które nie wpływają na poziom glukozy i mogą je pić nawet diabetycy. Takim trunkiem jest na przykład czysta wódka.

Kalkulator promili – czy wiesz ile pijesz?

Alkomat internetowy to aplikacja, która umożliwia sprawdzenie ile promili znajduje się w naszym organizmie po spożyciu alkoholu. Kalkulator trzeźwości poda zarówno wartość promili we krwi na chwilę obecną, a także wartość maksymalną, jaką mogliśmy uzyskać po spożyciu danej ilości konkretnego rodzaju alkoholu. Oczywiście są to obliczenia orientacyjne, a wyniku nie można uznać za pewny w 100%. Wirtualny alkomat zaprezentuje również wykres przedstawiający poziom promili, od momentu wypicia trunku aż do wytrzeźwienia. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się ile mniej więcej zajmuje nam powrót do pełnej trzeźwości.

Na co dzień raczej niewiele osób przelicza spożyty alkohol na promile. Przedstawione przez kalkulator promili dane liczbowe, choć jedynie przybliżone, mogą skłonić do przemyśleń. Mamy nadzieję, że będzie to impuls do spożywania alkoholu w sposób bardziej odpowiedzialny i świadomy.

Dodaj swój pierwszy alkohol: