Kto pije więcej – kobiety czy mężczyźni?

Kto pije więcej – kobiety czy mężczyźni?
Kto pije więcej – kobiety czy mężczyźni?
Opublikowano:

Gdybyśmy zapytali was o to jeszcze kilka lat temu to zdecydowana większość bez zastanowienia powiedziałaby, że to mężczyźni piją więcej. Jak jednak jest teraz? Ile alkoholu spożywa przeciętny człowiek w Polsce, a ile w Europie? Czy kobiety wciąż w takim samym stopniu stronią od alkoholu?

Spożycie alkoholu w Polsce

Według WHO (raport na 2016 rok) w Polsce w przeliczeniu na osobę spożywa się rocznie 11.6 czystego alkoholu. Wynik ten, choć nie jest najwyższy wśród państw europejskich, powinien skłonić nas do zastanowienia się nad tym jak wygląda spożywanie alkoholu w naszym kraju. W podziale na płcie wyniki są już nieco bardziej zaskakujące. Statystycznie jeden mężczyzna w Polsce spożywa aż 19.2 czystego alkoholu rocznie, przy czym kobieta jedynie 4.7. Różnica jest naprawdę ogromna.

Nie jest także tajemnicą, że Polacy lubią pić i często robią to w sposób ryzykowny, nierzadko do utraty kontaktu z rzeczywistością. W raporcie WHO pojawia się skrót HED (heavy episodic drinking), który definiowany jest jako spożywanie co najmniej 60 gramów czystego alkoholu lub więcej, przynajmniej raz w ciągu ostatnich 30 dni. Dane dotyczące tego współczynnika tylko potwierdzają, że nie zawsze pijemy odpowiedzialnie. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych od 15 do 19 roku życia. W tym przedziale wiekowym, HED występuje aż u 63.5 % osób pijących. Trzeba przyznać, że dane te prezentują się nieco zatrważająco.

Spożycie alkoholu w Europie

W czołówce krajów europejskich znajdują się kolejno:

  • Litwa – 15 litrów czystego alkoholu rocznie na osobę,
  • Czechy – 14.4 litra czystego alkoholu rocznie na osobę,
  • Niemcy – 13.4 litra czystego alkoholu rocznie na osobę.

W dalszej kolejności są to takie kraje jak Irlandia, Luksemburg czy Łotwa. Najmniej alkoholu spożywa się w Norwegii czy we Włoszech (7.5 litra czystego alkoholu rocznie na osobę). Rosja, choć uważana za jeden z krajów, w którym pije się najwięcej, wskaźnik APC (alcohol per capita, czyli alkohol na osobę) ma na poziomie 11.7.

Tak samo jak w Polsce, w innych krajach Europy również zauważalna jest znaczna różnica między rocznym spożyciem czystego alkoholu przez mężczyzn i kobiety. Dla przykładu, w Niemczech przeciętny mężczyzna spożywa rocznie 21.3 czystego alkoholu, zaś przeciętna kobieta tylko 5.9. Co ciekawe, choć ogólnie Niemcy spożywają w ciągu roku więcej czystego alkoholu w przeliczeniu na osobę niż Polacy, to współczynnik HED w przedziale wiekowym 15-19 lat wśród osób pijących jest niższy niż w Polsce i wynosi 56.3 %.

Jakie alkohole wybierają kobiety, a jakie mężczyźni?

Kobiety zwykle sięgają po lżejsze alkohole niż mężczyźni. Ich wybór najczęściej pada na wina, szampany czy drinki. Mężczyźni z kolei stawiają na mocne alkohole, takie jak wódka czy whisky. Oczywiście jest to tylko uogólnienie. Wśród kobiet znajdą się wielbicielki mocniejszych trunków, a wśród mężczyzn fani delikatniejszych napojów alkoholowych. Nie można również zapomnieć o piwie, którego w Polsce spożywa się najwięcej ze wszystkich rodzajów alkoholi. Podyktowane jest to przede wszystkim jego dostępnością i ceną. Co ciekawe, kobiety częściej wybierają picie w samotności, podczas gdy mężczyźni wolą napić się w większym gronie.

Chociaż według statystyk kobiety wciąż piją mniej niż mężczyźni to da się zauważyć, że mimo wszystko panie coraz częściej i chętniej sięgają po alkohol. Szczególnie niepokojące jest to, że w dużym stopniu dotyczy to młodych dziewcząt.

Kalkulator promili – sprawdź ile naprawdę pijesz

Na co dzień niewiele osób myśli o tym ile promili może znajdować się w naszym organizmie po spożyciu konkretnej ilości danego rodzaju alkoholu. Kalkulator promili to narzędzie, za pomocą którego można oszacować ich poziom w zaledwie kilka chwil. Wirtualny alkomat poda zarówno orientacyjną ilość promili znajdujących się we krwi w danym momencie, a także ich wartość maksymalną. Co więcej, internetowy alkomat pokaże nam również szacunkowy czas potrzebny na wytrzeźwienie. Być może orientacyjne wyniki podane przez kalkulator trzeźwości otworzą komuś oczy i skłonią do bardziej odpowiedzialnego picia.

Mamy nadzieję, że przytoczone dane zwrócą waszą uwagę na kwestię świadomego spożywania alkoholu. Wszystko jest dla ludzi, jednak w odpowiedniej ilości. Nadużywanie alkoholu może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, jak na przykład marskość wątroby. W dłuższej perspektywie może doprowadzić także do uzależnienia od alkoholu, a jak wiadomo, alkoholizm to nie jest choroba, z której łatwo wyjść.

Dodaj swój pierwszy alkohol: