Najpopularniejsze napoje alkoholowe - czy wiesz ile mają procent?

Najpopularniejsze napoje alkoholowe - czy wiesz ile mają procent?
Najpopularniejsze napoje alkoholowe - czy wiesz ile mają procent?
Opublikowano:

Napoje alkoholowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Pojawiają się na klubowych imprezach, domówkach czy weselach. Większość osób posiada chociaż podstawową wiedzę na temat rodzajów alkoholu. Czy jednak jesteśmy tak naprawdę świadomi ile procent czystego alkoholu znajduje się w poszczególnych trunkach?

Piwo

Piwo to bez wątpienia najchętniej spożywany wśród Polaków alkohol. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą jego dostępności.
Procent czystego alkoholu znajdującego się w piwie zależny jest od jego rodzaju. Wyróżnić możemy między innymi:

  • Piwo bezalkoholowe, w którym procentowa zawartość czystego alkoholu nie przekracza 0,5%. Takie napoje ma w swojej ofercie coraz więcej marek, jak chociażby Lech, Żywiec czy Okocim.
  • Piwo niskoalkoholowe, w którego objętości występuje zwykle od 2 do 4,5 % czystego alkoholu. Jest to kategoria zdominowana przez piwa smakowe, takie jak Warka Radler czy Somersby.
  • Piwo o standardowej zawartości alkoholu, oscylującej w okolicach 5-6 %, na przykład Tyskie czy Łomża. W tym przedziale wyróżnić można także piwo kraftowe, czyli tak zwane rzemieślnicze.

Wódka

Wódka bezsprzecznie znajduje się na drugim miejscu wśród najczęściej kupowanych w Polsce alkoholi. W naszej kulturze trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek większą imprezę czy wesele właśnie bez tego rodzaju trunku. Swoją popularność zawdzięcza także temu, że bardzo często robi się drinki z wódką.
Przeciętna wódka zawiera 40% czystego alkoholu w swej objętości. W tym przedziale znajdują się jedne z najbardziej znanych marek, na przykład Finlandia czy zyskująca w ostatnim czasie coraz więcej zwolenników wódka Bocian.
Na rynku znaleźć można jednak wódki zarówno o niższej, jak i o wyższej zawartości procentowej alkoholu. Niższą wartość mają zwykle smakowe warianty tego trunku. Dla przykładu Finlandia w owocowej odsłonie ma 37,5% czystego alkoholu, a śliwkowa Soplica jedynie 30%. Na sklepowych półkach występują również znacznie mocniejsze wódki. Dobrym przykładem są śliwowice, czyli wódki gatunkowe. Stężenie czystego alkoholu sięga w nich nawet powyżej 70%. Dla przykładu śliwowica Podbeskidzka zawiera aż 72%.

Wino

Wino uchodzi za jeden z wytrawniejszych trunków. Co więcej, uważa się, że spożywane w rozsądnej ilości ma korzystny wpływ na zdrowie. Przeciętne wino zawiera średnio od 9 do 15% czystego alkoholu w swojej objętości. Carlo Rossi, które jest jedną z najczęściej wybieranych w Polsce marek wina, zawiera 12% alkoholu w wersji red. Z kolei równie popularny Mogen David w odmianie Concord zawiera go nieco mniej, bo 11%. W sklepach znaleźć można również mocniejsze wina, jak chociażby 19% Graham’s Fine Ruby Rot. Nie można pominąć także win musujących. Dla przykładu, prosecco marki Bedin ma 11%, szampan Moet & Chandon 12%, zaś szampan Aviva jedyne 5,5%. Co ciekawe, od jakiegoś czasu kupić można również wino bezalkoholowe.

Whisky

Ten trunek oscyluje, podobnie jak wódka, w granicach 40% zawartości czystego alkoholu w swojej objętości. Whisky najwięcej zwolenników ma wśród mężczyzn. Najczęściej kupowane są Jim Beam, Ballentine’s i Jack Daniel’s, których moc wynosi równe 40%. Kupić można także nieco słabsze wersje, jak na przykład Jack Daniel’s Fire o zawartości 35% czystego alkoholu. Popularne są również drinki z whisky, najczęściej z domieszką coli. Taki napój ma w swojej ofercie marka Jack Daniel’s, a jego moc to jedyne 6%.

Procenty a kalkulator promili

Świadomość tego, jak przedstawia się procentowa zawartość czystego alkoholu w danym trunku ma duże znaczenie przy szacowaniu ile promili może znajdować się w naszym organizmie. Aby podać nam jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości wynik, wirtualny alkomat potrzebować będzie między innymi właśnie mocy wypitego przez nas alkoholu. Oczywiście, wprowadzić można także orientacyjną wartość, jednak będziemy musieli wziąć większą poprawkę na wyliczony przez kalkulator promili wynik. Należy pamiętać, że ostateczna wartość przybliżenia podanego przez internetowy alkomat zależna jest od poprawności podanych przez nas danych. Nawet niewielka różnica we wpisanej przez nas procentowej zawartości czystego alkoholu w danym napoju może skutkować znaczną zmianą wyniku oszacowanego przez kalkulator alkomat, dlatego warto zwracać uwagę na to, ile dokładnie procent mają spożywane przez nas alkohole.

Dodaj swój pierwszy alkohol: