Piwa kraftowe - czy naprawdę są tak wyjątkowe?

Piwa kraftowe - czy naprawdę są tak wyjątkowe?
Piwa kraftowe - czy naprawdę są tak wyjątkowe?
Opublikowano:

Jeszcze do niedawna piwo kraftowe było pojęciem wręcz enigmatycznym. Zastanawiałeś się w czym tkwi sekret stale rosnącej popularności tego trunku? Co sprawia, że piwa kraftowe uznawane są za tak wyjątkowe? Sprawdźmy, czy naprawdę są warte uwagi.

Czym jest piwo kraftowe?

Piwo kraftowe jest niczym innym, jak rodzajem alkoholu. Czym jednak różni się od pozostałych piw? Warto zacząć od przyjrzenia się bliżej samej nazwie tego trunku. Słowo craft pochodzące z angielskiego oznacza między innymi rzemiosło. Z tego względu piwa kraftowe nazywane są także piwami rzemieślniczymi.

To właśnie w nazwie kryje się szczególna cecha tych piw. Piwa kraftowe wytwarzane są przez rzemieślników, nie zaś przez wielkie koncerny. Ma to ogromny wpływ na jakość ostatecznego produktu. Duże browary, które produkują piwa na masową skalę, nastawione są na czysty zysk. Rzemieślnicy z kolei swoje alkohole tworzą z pasją.

Pasja to coś, co dało początek browarom rzemieślniczym. Większość rzemieślników zaczynała od wytwarzania piwa na własny użytek. Gotowym produktem dzieliła się jedynie z rodziną czy bliskimi. Dopiero z czasem ich pasja stawała pracą.

Co wyróżnia piwo kraftowe?

Przede wszystkim sposób tworzenia. Piwa kraftowe produkowane są zaangażowaniem i dbałością o każdy detal. Rzemieślnicy starannie dobierają najwyższej jakości składniki tak, aby smak gotowego alkoholu na długo pozostawał w pamięci klientów. Są to piwa tworzone z sercem.

Ze względu na zupełnie inny rodzaj produkcji i wysoką jakość składników, a niejednokrotnie także pilnie strzeżone, autorskie receptury, piwa kraftowe wyróżniają się również ceną. Za jedną butelkę trzeba zapłacić zwykle w granicach od 6 do 15 złotych, jednak może się zdarzyć, że cena za 500 ml piwa rzemieślniczego wyniesie nawet ponad 20 złotych.

Wśród piw kraftowych znaleźć można całe mnóstwo wariantów smakowych - od orzeźwiających i cytrusowych trunków, przez te o wyrazistej goryczce, aż po te o smaku kawy czy czekolady. Wśród najpopularniejszych rodzajów można wyróżnić IPA (Indian Pale Ale) czy AIPA (American Indian Pale Ale).

Czy to na pewno piwo kraftowe?

Na sklepowych półkach można znaleźć piwa produkowane przez koncerny, które opisane są jako kraftowe. Jeśli kiedykolwiek zobaczysz piwo znanej marki, która zajmuje się produkcją na skalę masową, reklamowane jako kraftowe, możesz być pewien, że nie ma ono nic wspólnego z prawdziwym piwem rzemieślniczym.

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych walczy o to, by wielkie koncerny nie nazywały produkowanych przez siebie piw w ten sposób, gdyż wprowadza to klientów w błąd. Jeśli chcesz wspierać polskie browary rzemieślnicze, dobrze przyjrzyj się etykietom i sprawdź, kto wyprodukował wybrane przez Ciebie piwo.

Wirtualny alkomat - ile promili po piwie kraftowym?

Po spożyciu alkoholu warto sprawdzić ile promili znajduje się w Twoim organizmie. Pomoże Ci w tym wirtualny alkomat. Jest to internetowa aplikacja, która umożliwia szacunkowe obliczenie poziomu promili. Dzięki temu ocenisz, czy już wytrzeźwiałeś, czy może jeszcze potrzebujesz czasu, aby dojść do siebie.

Kalkulator alkomat poda Ci zarówno przybliżony poziom promili na chwilę obecną, jak i poziom maksymalny, który mógł znajdować się w Twoim organizmie po spożyciu danej ilości alkoholu. Oprócz tego kalkulator trzeźwości zaprezentuje te dane na czytelnym wykresie.

Co istotne, kalkulator promili możesz mieć zawsze przy sobie. Działa on na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Z powodzeniem zabierzesz go na imprezę ze znajomymi, rodzinnego grilla czy huczne wesele.

Nie czekaj, sprawdź jak działa nasz alkomat online już teraz!

Dodaj swój pierwszy alkohol: