Promile w Europie - dopuszczalne normy alkoholu we krwi

Promile w Europie - dopuszczalne normy alkoholu we krwi
Promile w Europie - dopuszczalne normy alkoholu we krwi
Opublikowano:

Jazda po alkoholu niesie za sobą duże ryzyko. Zdania na temat picia napojów alkoholowych przed jazdą są jednak podzielone, co przekłada się na to, że normy alkoholu w Europie różnią się w zależności od ustawodawstwa poszczególnych państw. Należy mieć to na uwadze w szczególności, gdy planujemy wakacje za granicą.

Normy alkoholu w przykładowych państwach europejskich

Jak już zostało wspomniane, normy zawartości alkoholu w Europie nie są jednakowe. W Polsce promile we krwi nie mogą przekroczyć 0.2. Część krajów posiada takie same normy alkoholu. Norwegia, Estonia czy Szwecja także zabraniają jazdy kierowcom, którzy mają we krwi od 0.2 promila wzwyż.


Istnieją jednak państwa, które podchodzą do tej kwestii bardziej rygorystycznie i wymagają od kierowców całkowitej trzeźwości. Dla przykładu, normy alkoholu na granicy z Czechami, Rosją czy Ukrainą to 0.0 promila.


Wśród krajów europejskich występują również wyższe normy alkoholu we krwi. Sytuacja taka ma miejsce na przykład u naszych zachodnich sąsiadów. Normy alkoholu w Niemczech wynoszą 0.5 promila. Nie obowiązują one jednak kierowców zawodowych, osób przed ukończeniem 21 roku życia oraz tych, które posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata. Ta grupa osób zobowiązana jest do zachowania całkowitej trzeźwości.

Podobnie wygląda to we Włoszech, gdzie norma alkoholu również wynosi 0.5 promila. Co istotne, podczas spowodowania wypadku, każda ilość alkoholu we krwi, nawet nieprzekraczająca tej wartości, będzie powodowała surowszy wymiar kary. Normy alkoholu w Chorwacji to także 0.5 promila. Nie dotyczą one jednak młodych kierowców, do 24 roku życia. Podobnie sytuacja wygląda w Hiszpanii.

Zarówno młodzi, jak i zawodowi kierowcy muszą jednak liczyć się z niższą normą, wynoszącą 0.3 promila. Normy na poziomie 0.5 promila występują także w Grecji. Nie dotyczą one jednak kierowców motocykli i motorowerów. Dla tych osób przewidziana została norma na poziomie 0.2 promila. Zaostrzone normy dotyczą także kierowców zawodowych i początkujących. Jednakowe limity wynoszące 0.5 promila obowiązują natomiast w Danii czy Portugalii.


Najwyższe normy alkoholu w wydychanym powietrzu w Europie występują w Wielkiej Brytanii oraz na Malcie. Wynoszą one tam aż 0.8 promila. Nie ma tam także zaostrzonych norm dla młodych i zawodowych kierowców. Jedynym wyjątkiem jest Szkocja, w której normy wynoszą 0.5 promila.


Tak prezentują się przykładowe limity trzeźwości w Europie.

Sprawdź promile zanim wsiądziesz za kierownicę

Wyjeżdżając za granicę dobrze zorientować się, jak prezentują się normy alkoholu w poszczególnych państwach Europy. W przeciwnym razie możemy zostać niemile zaskoczeni podczas policyjnej kontroli, gdyż dopuszczony w Polsce poziom promili we krwi może być zabroniony w innym kraju.


Kalkulator trzeźwości to ogólnodostępna aplikacja, za pomocą której w łatwy i szybki sposób można sprawdzić szacunkową wartość promili w naszym organizmie. Alkomat wirtualny oparty jest na specjalnym algorytmie, który pozwala na wyliczenie możliwie najdokładniejszego wyniku. Wystarczy wprowadzić kilka danych, aby kalkulator alkomat mógł oszacować, czy już wytrzeźwieliśmy, czy też nie.

Internetowy alkomat poda nam także maksymalną wartość promili, która mogła znajdować się w naszym organizmie po wypiciu określonej ilości alkoholu. Alkotest online sprawdzi się zawsze wtedy, gdy nie będziemy mieli możliwości skorzystania z profesjonalnych urządzeń, jakimi są alkomaty alkoholowe. Niewątpliwą zaletą jest to, że wirtualny tester trzeźwości jest całkowicie bezpłatny. Co więcej, kalkulator promili online dostępny jest praktycznie z każdego miejsca na ziemi.

Warunkiem koniecznym jest posiadanie urządzenia z dostępem do internetu. Alkomat internetowy można mieć więc zawsze przy sobie. Trzeba jednak pamiętać, że wirtualny alkomat a rzeczywistość mogą się od siebie różnić. Wynika to z tego, że alkomaty online bazują jedynie na obliczeniach i nigdy nie będą tak dokładne, jak na przykład alkomaty policyjne. Alkomaty wirtualne pozwolą na ogólne zarysowanie naszego stanu po spożyciu alkoholu.


Podsumowując, wirtualny alkomat online pozwoli na uzyskanie przybliżonej wartości promili w naszym organizmie. Nawet taka informacja może dać nam jasny sygnał, aby nie wsiadać za kierownicę. Alkomat online kalkulator to narzędzie, które umiejętnie użyte pomoże nam uniknąć dotkliwych kar, a także uchroni nas przed spowodowaniem zagrożenia na drodze.

Dodaj swój pierwszy alkohol: