Rodzaje alkomatów – alkomaty i ich użycie w praktyce.

Rodzaje alkomatów – alkomaty i ich użycie w praktyce.
Rodzaje alkomatów – alkomaty i ich użycie w praktyce.
Opublikowano:

Alkomaty to powszechnie używane urządzenia służące do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie. Na uwadze trzeba mieć jednak, że pomiar pomiarowi nierówny. Jeśli chodzi o alkomaty, najważniejszą rolę odgrywają posiadane przez nie rodzaje sensorów.

Jakie są rodzaje alkomatów? Na rynku możemy spotkać alkomaty wyposażone w następujące rodzaje czujników:

  • Półprzewodnikowe
  • Elektrochemiczne
  • Spektrofotometryczne

Alkomaty półprzewodnikowe to najbardziej podstawowe wersje. Często wybierane są przez indywidualnych klientów ze względu na niską cenę. W jego przypadku na pomiar mogą mieć wpływ różne czynniki, chociażby takie jak uprzednio spożyte jedzenie.

Elektrochemiczne wersje alkomatów są już o wiele dokładniejsze. Sensor zawarty w tym typie alkomatu jest bardziej czuły, a próg błędu niższy niż w przypadku wersji półprzewodnikowej. Najlepsze modele są wykorzystywane przez Policję. Charakteryzują się one bardzo czułym sensorem, a wyniki są na tyle dokładne, że wykorzystywane są w sądach jako dowody. Z tego powodu ten rodzaj urządzenia znany jest także jako alkomat dowodowy.

Ostatni rodzaj, czyli alkomat spektrofotometryczny, spotkać można na posterunkach Policji. Związane jest to z tym, iż występują one jedynie w wersji stacjonarnej. W przypadku tych urządzeń wyniki są najdokładniejsze. Oprócz klasycznych alkomatów na rynku dostępne są także alkomaty wirtualne.

Do codziennego użytku

Kupując alkomat do codziennego użytku wiele osób decyduje się na najprostsze modele, zwykle w wersji półprzewodnikowej, rzadziej natomiast w elektrochemicznej. Jest to spowodowane niską ceną, jaką trzeba zapłacić za podstawowy alkomat elektroniczny. Taki model z powodzeniem wystarczy na co dzień, jednak poprawność alkomatu może w tym przypadku odbiegać od rzeczywistych wartości.

Ciekawym urządzeniem jest alkomat do telefonu. Wystarczy podpiąć go do smartfona za pomocą wejścia mini jack. Jego niewielki rozmiar sprawia, że jest to idealny gadżet do samochodu czy do torebki.

Do profesjonalnego użytku

Alkomaty policyjne to urządzenia, których pomiar jest możliwie najdokładniejszy. Istotną rolę odgrywa tutaj kalibracja alkomatu, bez której nawet najlepszy sprzęt nie będzie działał poprawnie. Jeśli jest ona przeprowadzana regularnie i w prawidłowy sposób, zafałszowanie wyniku jest praktycznie niemożliwe.

Najczęściej używany przez służby jest alkomat drager. Produkowane przez tę firmę urządzenia są najwyższej jakości i zapewniają bardzo dokładne wyniki. Równie często używany jest alkomat bezustnikowy, zwany inaczej przesiewowym. Jak sama nazwa wskazuje nie posiada on ustnika. Modele te wyposażone są w dwie diody, zieloną i czerwoną, które dają jasną informację o tym, czy dany kierowca jest pod wpływem alkoholu, czy też nie. Te dwa urządzenia to podstawowe rodzaje alkomatów policyjnych.

Zafałszowanie wyniku alkomatu

Alkomat nie jest urządzeniem nieomylnym. W zależności od jakości urządzenia i sensora, wyniki mogą przyjmować różne wartości. Na ostateczną wartość wpływ ma także rodzaj wypitego trunku. Zupełnie inaczej będą prezentować się wyniki, jeśli spożyjemy alkohol niskoprocentowy, a inaczej, jeśli będzie to alkohol ciężki, taki jak wódka. Znaczenie ma również pożywienie czy inne używki, takie jak papierosy. Wiele osób zastanawia się pewnie teraz, jak ma się do siebie alkomat a papierosy. Chodzi dokładnie o substancje zawarte w tych używkach, na przykład glikol. Reagują na nie jednak zwykle jedynie najprostsze modele.

Funkcjonuje także stwierdzenie, że cukierki alkoholowe mogą przyczynić się do zafałszowania wyniku. Jest to nieprawdą, gdyż zawartość alkoholu w takich cukierkach jest zbyt niska, aby wykazać promile w wydychanym powietrzu.

Warto także poruszyć także kwestię chorób. Ciekawym tematem jest na pewno alkomat a cukrzyca. Badanie cukrzyka może wykazać zawartość promili w wydychanym powietrzu, nawet wtedy, gdy nie spożywał on alkoholu. Związane jest to z acetonem i ketonami zawartymi w wydychanym powietrzu, na które może reagować wiele modeli alkomatów.

Alkomat internetowy

Alkomat wirtualny to nic innego jak specjalny algorytm, za pomocą którego obliczyć można przybliżoną wartość alkoholu w organizmie. Internetowy alkomat nie jest oczywiście tak dokładny, jak tradycyjne urządzenia. Kalkulator trzeźwości ma natomiast tę przewagę, że można z niego korzystać wszędzie, a w dodatku całkowicie za darmo. Wystarczy połączenie z Internetem i podanie podstawowych danych, takich jak wiek, waga, wzrost czy to, ile wypiłem, aby w kilka sekund otrzymać wynik.

Alkotest online daje jednak więcej możliwości, niż jedynie sprawdzenie szacunkowego poziomu alkoholu w organizmie. Jeśli dręczy cię pytanie „ile mogę wypić”, kalkulator alkomat to doskonałe narzędzie. Kalkulator promili online pomoże sprawdzić, na ile możemy sobie pozwolić, aby następnego dnia być trzeźwym i móc wsiąść za kierownicę. Kalkulator alkomat pozwoli nam także uświadomić sobie, ile czasu potrzebujemy na całkowite wytrzeźwienie po ilości alkoholu, którą spożywamy zazwyczaj. Należy jednak mieć na uwadze, że wirtualny alkomat a rzeczywistość niekoniecznie muszą się ze sobą pokrywać. Dzieje się tak dlatego, że wirtualny tester trzeźwości oparty jest na konkretnym algorytmie. Nie bierze pod uwagę wszystkich czynników, które mogą mieć wpływ na rzeczywisty wynik.

Wirtualny alkomat online sprawdzi się zawsze tam, gdzie potrzebny jest szybki i szacunkowy wynik. Alkomaty alkoholowe to zatem świetne rozwiązanie na imprezę czy rodzinnego grilla. Ważne jest, aby wybrać dokładny alkomat internetowy, z jak największą ilością funkcji, gdyż wtedy wynik będzie najbardziej zbliżony do rzeczywistego.

Jeśli więc nie jesteś pewien, czy już wytrzeźwiałeś, skorzystaj z udogodnienia, jakim są alkomaty online i sprawdź promile, które mogą jeszcze znajdować się w twoim organizmie.

Są to już wszystkie alkomaty i ich rodzaje dostępne na rynku. Należy jednak pamiętać, że wśród każdego rodzaju znaleźć można setki różnych modeli, które różnić się będą wytrzymałością czy też czułością sensora.

Dodaj swój pierwszy alkohol: