Spalanie alkoholu w organizmie – porady jak przyspieszyć proces spalania.

Spalanie alkoholu w organizmie – porady jak przyspieszyć proces spalania.
Spalanie alkoholu w organizmie – porady jak przyspieszyć proces spalania.
Opublikowano:

Spalanie alkoholu to nic innego jak jego metabolizm, który kończy się całkowitym pozbyciem substancji z organizmu. Nie należy jednak mylić tego pojęcia z wchłanianiem alkoholu, gdyż ten proces jest znacznie krótszy i dopiero po nim następuje spalanie. Najważniejszą rolę w procesie spalania odgrywa wątroba, a właściwie wytwarzany przez nią enzym – dehydrogenaza alkoholowa (ADH).

Od czego zależy szybkość spalania?

Proces spalania alkoholu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, pod uwagę należy wziąć rodzaj spożywanego trunku, a także jego ilość. Piwo zdecydowanie szybciej zostanie wydalone z organizmu niż alkohol wysokoprocentowy, taki jak wódka. Nie bez znaczenia jest także czas, w którym dany alkohol był spożywany. Picie dużej ilości alkoholu w krótkim czasie negatywnie wpłynie na wątrobę i procesy w niej zachodzące, a to z kolei będzie miało znaczny wpływ na metabolizm alkoholu.

Proces ten zależny jest także od naszych uwarunkowań genetycznych, takich jak płeć. Równie ważnym czynnikiem jest waga osoby. U kobiet, zwłaszcza ważących niewiele, proces ten trwa on zwykle o wiele dłużej niż u mężczyzn. Nie można zapomnieć również o tym, że na proces spalania alkoholu ma wpływ to, w jakim stanie pijemy. Dla przykładu, organizm wypoczętej osoby dużo lepiej i szybciej upora się z alkoholem we krwi.

Istotnym czynnikiem jest także pożywienie. Szybkość wchłaniania alkoholu, jak również jego późniejsze spalanie, zależne jest od wcześniej zjedzonego posiłku i zawartych w nim wartości odżywczych. Spożywanie alkoholu na pusty żołądek sprawi, że szybciej odczujemy jego negatywne skutki, zaś na pełen spowolni szybkość jego wchłaniania.

Orientacyjny czas spalania alkoholu.

Średni czas potrzebny na to, aby wytrzeźwieć po wypiciu jednego piwa to około 3 godziny. Z kolei po wypiciu szklanki (250ml) whisky trzeźwieć będziemy około 5 godzin. Wino wypite w ilości 120 ml będzie natomiast spalać się w organizmie przez 2 godziny. Znając swój organizm i jego reakcję na różne rodzaje alkoholu możemy mniej więcej obliczyć, kiedy alkohol zostanie z niego usunięty. Pomocnym może okazać się także kalkulator trzeźwości. Dzięki niemu w łatwy sposób możemy sprawdzić orientacyjny czas potrzebny do wytrzeźwienia. Należy jednak pamiętać aby nie brać go za pewnik i używać z rozwagą.

Jak przyspieszyć spalanie alkoholu?

Kluczowe znaczenie w przyspieszaniu procesu spalania alkoholu ma żywność. Zawarte w niej składniki odżywcze mogą wpłynąć zarówno na nieznaczne przyśpieszenie, jak i spowolnienie tego procesu. Posiłki bogate w tłuszcz i białko zdecydowanie spowalniają wchłanianie alkoholu. Ich spożycie zapobiegnie kacowi, jednak w żaden sposób nie przyspieszy usunięcia alkoholu z organizmu. Bogaty posiłek może zapewnić nam jedynie lepsze samopoczucie, które niekoniecznie musi się wiązać z tym, że już wytrzeźwieliśmy.

Kolejnym popularnym sposobem na przyspieszenie trzeźwienia jest wysiłek fizyczny. W tym miejscu wspomnieć należy, że alkohol, nawet spożyty w niewielkiej ilości, odwadnia organizm. Wypicie z kolei znacznej ilości alkoholu obciąża wątrobę i zmusza ją do pracy na pełnych obrotach. Forsowanie się wysiłkiem fizycznym w takim stanie nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może doprowadzić do większego odwodnienia czy osłabienia organizmu, a to z kolei przełoży się na jeszcze wolniejszy proces spalania alkoholu. Wysiłkiem, który możemy podjąć, aby lepiej się poczuć i nieco pobudzić organizm do szybszego trzeźwienia, jest na przykład spacer. Ważne, aby niepotrzebnie się nie przemęczać i dać organizmowi czas na regenerację.

Również elektrolity często polecane są jako środek, który wspomoże szybszy metabolizm alkoholu. Jest w tym ziarno prawdy, gdyż tak jak zostało wyżej wspomniane, alkohol odwadnia organizm. Elektrolity nawadniają organizm, przyczyniając się tym samym do poprawy samopoczucia. Niestety, w tym przypadku także nie możemy liczyć na znaczne przyspieszenie procesu spalania alkoholu.

Wszelkie metody na szybszy metabolizm alkoholu pozwalają szybciej stanąć na nogi i poczuć się lepiej, jednak z faktycznym przyspieszeniem spalania alkoholu mają niewiele wspólnego. Nawet jeśli poczujemy się dobrze i postanowimy wsiąść za kółko, warto abyśmy najpierw sprawdzili poziom alkoholu we krwi. Posłużyć mogą do tego wcześniej wspomniane alkomaty wirtualne czy alkomaty policyjne, dostępne na każdym posterunku, których pomiar będzie najdokładniejszy.

Dodaj swój pierwszy alkohol: