Whisky i whiskey – czy są tym samym?

Whisky i whiskey – czy są tym samym?
Whisky i whiskey – czy są tym samym?
Opublikowano:

Whisky to jeden z najpopularniejszych trunków. Króluje on szczególnie wśród mężczyzn. Czym podyktowany jest fakt, że alkohol ten czasami widnieje pod nazwą whisky, a innym razem zapisywany jest jako whiskey? Czy jedyną różnicą jest odmienna pisownia, czy są to dwa zupełnie różne trunki? Sprawdźmy!

Whisky

Tradycyjna whisky pochodzi ze Szkocji. Występuje także pod nazwą Scotch i bywa uznawana za odrębny rodzaj alkoholu. Wytwarzana jest ona najczęściej z samego słodu jęczmiennego. Zdarza się również, że jest ona mieszana z whisky wytworzoną z innych rodzajów zbóż. Co istotne, w przypadku szkockiej whisky słód jęczmienny jest wędzony dymem, dzięki czemu trunek zyskuje ziemisty charakter. Ta odmiana whisky poddawana jest dwukrotnej destylacji. Przechowywana jest w dębowych beczkach przez okres co najmniej trzech lat. W Polsce najchętniej sięgamy po whisky Grant’s oraz Johnnie Walker Black Label.

Whiskey

Whiskey produkowana jest głównie w Irlandii. To ten kraj dał początek wszystkim rodzajom whisky. Wiele osób błędnie uważa, że whisky wywodzi się ze Szkocji. W rzeczywistości produkcję tego trunku zapoczątkowali irlandzcy mnisi. Whiskey produkowana jest z jęczmienia, jednak nie poddaje się go procesowi wędzenia. Dzięki temu whiskey nie jest tak ziemista, jak whisky. Czas leżakowania tej odmiany trunku, tak samo jak w przypadku whisky, wynosi minimum 3 lata. Różna jest natomiast ilość destylacji, którym poddawana jest whiskey. Ten rodzaj destylowany jest trzykrotnie, dzięki czemu jest delikatniejszy w smaku. Wśród tej odmiany króluje Tullamore whiskey oraz Jameson.

Bourbon

Nie sposób nie wspomnieć także o amerykańskiej odmianie whisky, zwanej Bourbonem. Wytwarzana jest ona z różnych ziaren, takich jak żyto, pszenica czy słód, jednak głównym jej składnikiem jest kukurydza. Stanowi ona co najmniej 51% wszystkich zbóż znajdujących się w jej składzie. Wyróżnia ją także krótszy okres leżakowania, wynoszący minimum dwa lata. Najpopularniejszym Bourbonem w Polsce jest bez wątpienia Jim Beam.

Tennessee whiskey

Tennessee whiskey, tak samo jak Bourbon, pochodzi z Ameryki. Obie te odmiany są do siebie bardzo zbliżone pod względem składu. Zasadniczą różnicą jest sposób filtrowania Tennessee whiskey, który polega na przelewaniu alkoholu przez grubą warstwę klonowego węgla drzewnego. Dzięki temu procesowi Tennessee whiskey uzyskuje zupełnie inny smak niż Bourbon. Najbardziej znaną odmianą tej whiskey jest oczywiście Jack Daniels, przy czym występuje on w kilku odmianach, np. Jack Daniels fire czy Jack Daniels honey.

Wirtualny alkomat – sprawdź poziom promili po whisky

Bez względu na to, czy wybierzesz whisky, whiskey, Bourbon czy Tennessee whiskey, dobrze jest mieć świadomość tego, ile promili może znajdować się w Twoim organizmie po spożyciu tych trunków. Orientacyjny poziom promili sprawdzisz za pomocą naszej aplikacji, jaką jest wirtualny alkomat. Co istotne, kalkulator promili możesz mieć zawsze przy sobie. Działa on na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Kalkulator trzeźwości poda Ci zarówno przybliżoną wartość promili na dany moment, jak również ich wartość maksymalną. Alkomat wirtualny wskaże także orientacyjną godzinę powrotu do pełnej trzeźwości oraz wyświetli wszystkie dane na czytelnym wykresie. Sprawdź sam już teraz!

Dodaj swój pierwszy alkohol: