Wirtualny alkomat a jazda samochodem

Wirtualny alkomat a jazda samochodem
Wirtualny alkomat a jazda samochodem
Opublikowano:

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, na ile wiarygodny jest wirtualny alkomat? Nazwa obiła Ci się o uszy wielokrotnie, ale wciąż nie do końca wiesz, czym właściwie jest wirtualny alkomat i w jaki sposób oblicza on wyniki? Czas rozwiać wątpliwości! W tym artykule zdradzimy Ci tajniki działania wirtualnego alkomatu i wyjaśnimy, czy obliczone przez aplikację wyniki są na tyle wiarygodne, by bez obaw wsiąść za kierownicę.

Budzisz się rano, robisz śniadanie i nagle dzwoni telefon. Chwytasz za kluczyki od samochodu i… przypominasz sobie, że przecież wczoraj wieczorem wypiłeś kilka piw do meczu. Wsiadać za kierownicę czy nie? Czy wynik wirtualnego alkomatu będzie wystarczający, by mieć pewność, że jesteś już trzeźwy?

Wirtualny alkomat – czy można ufać jego pomiarom?

Zanim przejdziemy do kwestii wiarygodności pomiarów wirtualnego alkomatu, chcemy wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest wirtualny alkomat i w jaki sposób oblicza on wyniki.

Wirtualny alkomat to aplikacja internetowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to alkomat, ale w wirtualnym wydaniu. Służy on do pomiaru poziomu promili znajdujących się w organizmie. Czym więc różni się od certyfikowanych alkomatów?

Przede wszystkim sposobem dokonywania pomiaru. Certyfikowane alkomaty wyposażone są w specjalne sensory, które dokonują pomiaru poziomu promili w wydychanym powietrzu. Badanie odbywa się więc w bezpośrednim kontakcie z użytkownikiem.

W przypadku wirtualnego alkomatu brak jest bezpośredniego kontaktu z osobą badaną. Wirtualny alkomat nie jest wyposażony również w żaden czujnik. Działa on na podstawie specjalnie opracowanych algorytmów, czyli wzorów matematycznych. To one odpowiedzialne są za końcowy wynik.

Wirtualny alkomat, choć bazuje na sprawdzonych algorytmach, jest w stanie podać jedynie przybliżone wyniki. Dlaczego? Obliczenia matematyczne, nawet najdokładniejsze, nie są w stanie zastąpić pomiaru dokonanego za pomocą certyfikowanego alkomatu wyposażonego w sensor. Wyniki są zbliżone do rzeczywistej wartości poziomu promili w organizmie, jednak nie można ich uznać za 100% pewne. Wystarczy niewielka pomyłka przy wprowadzaniu danych, aby wirtualny alkomat podał błędny wynik.

Wirtualny alkomat nie jest w stanie zastąpić certyfikowanego alkomatu. Wynik oszacowany przez aplikację to zdecydowanie za mało, by stwierdzić, czy już wytrzeźwiałeś i możesz wsiąść za kierownicę, czy może jednak potrzebujesz jeszcze trochę czasu na to, by wrócić do pełnej trzeźwości.

Przed wyruszeniem w trasę potwierdź swój wynik za pomocą certyfikowanego alkomatu. Jeśli nie posiadasz własnego egzemplarza, możesz skorzystać z ogólnodostępnych alkomatów na stacjach paliw lub posterunkach policji. Dobrym rozwiązaniem są również jednorazowe alkotesty. Kupisz je między innymi w aptekach czy supermarketach.

Wirtualny alkomat – kiedy się przyda?

Wirtualny alkomat podaje jedynie przybliżone wyniki, dlatego nie sprawdzi się przed wyruszeniem w trasę. Nie oznacza to jednak, że jest to nieprzydatne narzędzie. Wręcz przeciwnie! Wirtualny alkomat pozwoli Ci:

  • W przybliżeniu ocenić Twój stan po spożyciu alkoholu w przypadku, gdy nie będziesz miał dostępu do certyfikowanego alkomatu,
  • Uzyskać przybliżony wynik, gdy zechcesz z ciekawości sprawdzić poziom promili znajdujących się w Twoim organizmie,
  • Porównać swój wynik z wynikami znajomych, na przykład po udanej imprezie.

Sprawdź możliwości wirtualnego alkomatu i przekonaj się, że jest to aplikacja, którą warto mieć zawsze pod ręką!

Dodaj swój pierwszy alkohol: